Konya'da iki ilkokulda dokuz yaş ve üzeri kız ve erkek çocuklarda beslenme alışkanlıkları, demir yetersizliği anemisi ve parazitlerin ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on nutritional habits, iron deficiency anemia and the relationship of parasites in girls and men age nine in two primary schools in Konya
- Tez No: 656146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DEMİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, 9-11 yas grubu toplam 148 ilkokul öğrencisinde; demir Yetersizliği anemisinin görülme sıklığı, anemiyle beslenme alışkanlıkları, parazit durumu, büyüme ve gelişme arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çocuklar ve aileleri hakkında elde edilen genel bilgiler sonucu Karşıyaka İlkokulunun, sosyo-ekonomik durumu İnkılap İlkokuluna göre daha düşüktür. Sağlık şikayetleri Karşıyaka İlkokulu öğrencilerinde, İnkılap İlkokulu öğrencilerine göre iki kat fazla ve istatistiksel olarak önemlidir (p0,05) bulunmuştur, Anemik bulunan çocukların % 53,5'inin dışkısında değişik tipte parazit yumurtaları görülmüştür. Parazit varlığı yönünden iki ilkokul arası ilişki önemsizdir (p>0,05). Vücut ağırlığı ortalaması erkeklerde 28,4 ± 4,91 kg, kızlarda 30,27 ± 4,66 kg, boy uzunluğu ortalaması ise erkeklerde 136,4 ± 6,32 cm, kızlarda 135 ± 6,54 cm'dir. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ile anemi arasındaki ilişki önemsizdir (p>0,05). Çocukların diyeti, özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ilkokulda olmakla birlikte, her iki ilkokulda da tahıla dayalıdır. Süt ve yoğurt, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel sıvı yağ tüketimi azdır. Et ve türevlerinin tüketimi sosyo-ekonomik durum ile paralellik göstermektedir. Kişi başına günlük enerji tüketimi erkeklerde ortalama 2084 kkal, kızlarda ise ortalama 2078 kkal'dir. Bu değerler önerilenden biraz düşüktür. Kalsiyum, riboflavin, niasin ve A Vitamini tüketimi de yetersiz düzeydedir. Ortalama demir ve protein tüketimi yeterli ancak demir emilimi düşük ve az olan tahıllardan, protein ise kalitesi düşük olan bitkisel kaynaklı proteinlerden sağlanmaktadır. Çocukların sağlık ve beslenme sorunlarının çözümünde; yaygın bir beslenme eğitiminin yapılması, çocuklara kişisel temizlik kurallarının öğretilmesi, okul kantinleri ve seyyar satıcıların denetlenmesi, önemlidir. Ayrıca, besinlerin demir yönünden zenginleştirilmesi veya demir preparatları kullanılması yerine diyette C Vitamini tüketim miktarlarının artırılması ve öğünlere dağılımının sağlanması, ilkokul beslenme programlarının devlet politikası içinde yer almasının yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, in a total of 148 primary school students aged 9-11; The prevalence of iron deficiency anemia was planned and conducted in order to reveal the relationship between anemia and nutritional habits, parasite status, growth and development. As a result of the general information obtained about children and their families, the socio-economic status of Karşıyaka Primary School is lower than that of İnkılap Primary School. Health complaints are twice as high in Karşıyaka Primary School students than İnkılap Primary School students and are statistically significant (p 0.05). Different types of parasite eggs were observed in the faeces of 53.5% of anemic children. The relationship between the two primary schools is insignificant in terms of the presence of parasites (p> 0.05). The average body weight is 28.4 ± 4.91 kg in boys, 30.27 ± 4.66 kg in girls, and the average height is 136.4 ± 6.32 cm in boys and 135 ± 6.54 cm in girls. The relationship between body weight and height and anemia is insignificant (p> 0.05). The diets of the children are based on grain in both primary schools, especially in primary schools with a low socio-economic level. The consumption of milk and yoghurt, legumes, green leafy vegetables and vegetable oil is low. Consumption of meat and its derivatives is in parallel with the socio-economic situation. Daily energy consumption per capita is 2084 kcal on average for boys and 2078 kcal for girls. These values are slightly lower than recommended. The consumption of calcium, riboflavin, niacin and Vitamin A is also insufficient. Average consumption of iron and protein is sufficient but is obtained from grains with low and low iron absorption, and protein is obtained from vegetable-derived proteins of low quality. In solving the health and nutrition problems of children; It is important to provide a widespread nutrition education, to teach children personal hygiene rules, to supervise school canteens and peddlers. In addition, it is thought that instead of enriching foods in terms of iron or using iron preparations, increasing the amount of Vitamin C consumption in the diet and ensuring its distribution to meals and including primary school nutrition programs in the state policy will be beneficial.