Klasik pankreatikoduodenektomi yapılan hastalarda postoperatif pankreatik fistül oluşumunda rol oynayan faktörler
The factors of pancreatic fistula occurance in which the patients underwent classical pancreaticoduodenectomy
- Tez No: 656145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUSA DİRLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pankreatikoduodenektomiden (PD) sonra en önemli komplikasyonlardan biri pankreatik fistüllerdir (PF); aynı zamanda diğer majör komplikasyonların sebebi olduğu düşünülür. Bu nedenle klasik PD sonrası pankreatik fistül oluşumunda rol oynayan faktörleri araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, Genel Cerrahi Anabilim Dalı‟nda Ocak 2008-Ocak 2015 tarihleri arasında, klasik PD yapılan 52 hasta retrospektif olarak incelendi. 2 hasta postoperatif erken dönemde eksitus olmasından dolayı çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar, yaş-cinsiyet, preoperatif biyokimyasal parametreler, rezeksiyonun tipi, ameliyat süresi, hastaların ek hastalıkları, kan transfüzyon miktarı, tümör lokalizasyonu, pankreatik anastomozun tipi, pankreatik güdüğün parankimal yapısı ve pankreas kanal çapı ile pankreatik fistül gelişmesi arasındaki ilişki değerlendirildi. 50 hastanın 24‟ünde (%48) pankreatik fistül meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Anastomotic leakage and the subsequent pancreatic fistula (PF) are the most important complications after PD. The pancreatic fistule is considered to be the underlying phenomenon of other major complications. The aim of this paper is to review risk factors that develop a pancreatic fistula in PD, and the effect of PF on postoperative morbidity. In this study, we observed fifty two patients retrospectively at Mersin University General Surgery Department who underwent classic pancreaticoduodenectomy between January 2008-January 2015. Two patients who has died early postoperative period were excluded in this study. Patients were divided into two groups; with and without pancreatic fistula. Age, gender, preoperative biochemical parametres, resection type, operative time, patients‟ comorbidities, perioperative transfusion, localization of tumor, anastomosis type, texture of remnant pancreas, pancreatic duct diameter is researched and association with pancreatic fistula is evaluated.