Bimodal uyarımın, işitsel algı becerileri ve ses lokalizasyonuna etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of bimodal stimulation on auditory perception skills and sound localization
- Tez No: 656161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bimodal işitme, unilateral koklear implant kullanan bireyler için binaural işitme sağlayabilecek yollardan biridir. Bu bireylerin karşı kulaklarına amplifikasyon uygulanmadığı takdirde işitsel performansları maksimum düzeye ulaşamamaktadır. Karşı kulağa da ampflikasyon uygulandığında ise bireyler binaural işitmenin avantajlarından faydalanabilmekte, özellikle tek kulak ile işittiklerinde yaşadıkları sesi lokalize etme ve konuşmanın anlaşılırlılığı ile ilgili problemler en aza inmektedir. Çalışmamıza, bimodal uyarımın işitsel algı becerileri ve ses lokalizasyonuna etkilerini değerlendirmek amacıyla; bilateral ileri veya çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybına sahip 5-35 yaş aralığında 20 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, değerlendirme sırasında uygulanan test koşullarına göre unilateral koklear implant veya bimodal uyarım kullanmıştır. Hastaların lokalizasyon becerileri 8 farklı yönden 45 derecelik açılarla yerleştirilmiş hoparlörler aracılığıyla değerlendirilmiş, gürültüde ve sessiz ortamlardaki konuşma performansları, Türkçe matriks testi uygulanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bimodal hearing is one of the ways that provide binaural hearing in individuals using unilateral cochlear implants. Unless amplification is applied to the opposite ears of these individuals, their auditory performance cannot reach the maximum level. Individuals can benefit from the advantages of binaural hearing when amplification is applied to the opposite ear and the problems that they encounter especially when they hear with one ear related to sound localization and speech intelligibility are minimized. In our study, 20 subjects aged 5-35 years with bilateral severe or profound sensorineural hearing loss were tested in order to evaluate the effects of bimodal stimulation on auditory perception skills and sound localization. Participants used unilateral cochlear implants or bimodal stimulation, depending on the test conditions applied during evaluation. The localization abilities of the patients were evaluated using speakers placed at 45° angles from 8 different directions, and their speech performances in noise and quiet environments were examined by applying the Turkish matrix test.