Akut inmeli hastalarda gövdeye yönelik kinezyo bantlamanın dengeye ve fonksiyonel performansa olan erken dönem etkileri
Early effects of trunk kinesio taping on balance and functional performance in patients with acute stroke
- Tez No: 656162
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma anterior gövde kasları (rektus abdominus ve eksternal oblik) ile posterior gövde kaslarına (torokal ve lumbal erektör spinalar) uygulanan kinezyo bantlamanın akut inme hastalarında denge ve fonksiyonel performansa olan erken dönem etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Randomize, kontrollü ve tek kör tasarımlı bu çalışma 69 akut inme hastası ile gerçekleştirildi. Hastalar Gövde Grubu (GG, n=23), Sırt Grubu (SG, n=23) ve Kontrol Grubu (KG, n=23) olmak üzere 3 gruba randomize edildi. GG'nin bilateral rektus abdominus ve eksternal oblik kaslarına, SG'nin bilateral torokal ve lumbal erektör spina kaslarına kinezyo bant uygulandı; KG'ye ise herhangi bir kinezyo bant uygulaması yapılmadı. Tüm olguların ilk değerlendirmede fiziksel ve klinik özellikleri kaydedildi. Berg Denge Ölçeği, İnme Postür Değerlendirme Ölçeği, Wii Balance Board ile denge; Gövde Bozukluk Ölçeği ile gövde performansı; 5 Kez Otur Kalk Testi (5KOKT), Wİİ-Basic Balance Test (BBT) ile fonksiyonel performans değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler 45 dakika ve 48 saat sonra tekrarlandı. Sonuçlar analiz edildiğinde, üç grupta da tüm değerlendirme parametrelerinde zaman içerisinde iyileşme olduğu görüldü (p0.05). BBT skorlarında meydana gelen değişim miktarlarında ise üç grup arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.05). Çalışmanın sonucunda kinezyo bantlamanın denge ve gövde performansı üzerinde erken dönemde etkili olduğu, ancak bu etkinin anteror veya posterior gövde kaslarına uygulanan kinezyo bantlama açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmadığı bulundu. Ek olarak anterior gövde kaslarına yapılan kinezyo bantlamanın posterior gövde kaslarına göre denge ve gövde performansında biraz daha fazla iyileşme yarattığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the early effect of kinesio taping applied to the anterior trunk muscles (rectus abdominus and external oblique) and posterior trunk muscles (thorocal and lumbar erector spinae) on balance and functional performance in patients with acute stroke. This randomized, controlled and single-blind study was conducted on 69 acute stroke patients. Patients were randomized into 3 groups as Trunk Group (TG, n = 23), Back Group (BG, n = 23) and Control Group (CG, n = 23). Kinesio tape was applied to the bilateral rectus abdominis and external oblique muscles of the TG, and to the bilateral thoracal and lumbar erector spinae muscles of the BG; no kinesio tape was applied to CG. The physical and clinical characteristics of all cases were recorded at the first evaluation. The balance was evaluated by Berg Balance Scale, Postural Assessment Scale for Stroke Patients and Wii Balance Board; the trunk performance by Trunk Impairment Scale; the functional performance by 5 Times Sit and Stand Test (5TSST) and the Wii-Basic Balance Test (BBT). All evaluations were repeated after 45 minutes and 48 hours. When the data were analyzed, an improvement was observed in all evaluation parameters over time in three groups (p 0.05). There was no significant difference between the three groups in terms of the amount of change occurring in BBT scores (p> 0.05). As a result of the study, it was found that kinesio taping was effective on balance and trunk performance in the short term, but this effect did not create a statistically significant difference in terms of kinesio taping applied to anterior or posterior trunk muscles. In addition, it was observed that kinesio taping applied to the anterior trunk muscles provided slightly more improvement in balance and trunk performance compared to the posterior trunk muscles.