İşitme rehabilitasyonunun işitsel algı ve reaksiyon süresi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between auditory perception and reaction time in hearing rehabilitation
  1. Tez No: 876831
  2. Yazar: İLAYDA KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, koklear implantasyonlu bireylerde unilateral ve bimodal işitsel uyarım arasındaki farkın gürültüde konuşmayı anlama becerileri ve işitsel reaksiyon süreleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 18 ile 53 arasında (ortalama 27,8 ± 11,3) değişen, bir kulağında koklear implant diğer kulağında işitme cihazlı rehabilitasyona devam eden bimodal işitmeye sahip 16 kadın ve 10 erkek olmak üzere 26 birey dahil edildi. Tüm katılımcılara gürültüde konuşmayı anlama becerileri üzerine etkisini değerlendirmek üzere Türkçe Matriks Testi (TMT) ve işitsel reaksiyon sürelerinin tespit edilmesi üzere İşitsel Reaksiyon Süresi Testi (İRST) uygulandı. İşitmeye bağlı yaşam kaliteleri Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the impact of the difference between unilateral and bimodal auditory stimulation on speech understanding abilities in noise and auditory reaction times in individuals with cochlear implants. A total of 26 individuals (16 females and 10 males) aged between 18 and 53 years (mean 27.8 ± 11.3), who had bimodal hearing with a cochlear implant in one ear and continued rehabilitation with a hearing aid in the other ear, were included in the study. All participants were administered the Turkish Matrix Test (TMT) to evaluate the effect on speech understanding abilities in noise and the Auditory Reaction Time Test (ARTT) to determine auditory reaction times. Their quality of life related to hearing was assessed using the Speech, Spatial, and Qualities of Hearing Scale (SSQ).