Türkiye'de iklim değişiminin güneş ve rüzgar potansiyellerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of climate change to solar and wind potential in Turkey
- Tez No: 656172
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada birçok ülke, gelecekte küresel iklim değişikliklerinin su kaynaklarına, tarıma, ekonomik ve sosyal etkilerinin neler olacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır. Günümüzde yaşanan küresel iklim değişimin dikkatine önem çekmek ve bunu gerekli parametreler ile gösterebilmek için aylık ortalama rüzgar hızı, günlük toplam güneşlenme şiddetinin aylık ortalaması, aylık açık günler sayısı, aylık ortalama sıcaklık, 100 cm ortalama toprak sıcaklığı ve günlük toplam güneşlenme süresinin aylık ortalaması verileri ülkemizin her bir ili için incelenmiştir. Bu çalışmada veriler Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınarak yıllara, aylara göre gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra her bir il için tek tek aylık ortalama rüzgar hızı, günlük toplam güneşlenme şiddetinin aylık ortalaması, aylık açık günler sayısı, aylık ortalama sıcaklık, aylık ortalama 100 cm toprak sıcaklığı ve günlük toplam güneşlenme süresinin aylık ortalaması verileri 10 yıllık zaman periyotlarına ayrılarak excel ortamında grafikleri, yüzde değişim oranları, değişim miktarları yıllık değişim oranları ve miktarları her bir il için ayrı ayrı incelenmiş ve bu illerin hangi yıllar arasında değişimleri alındı ise bu referans yıllarda gerekli çizelgelerde belirtilmiş maksimum ve minimum eğilim gösteren iller kendi içlerinde değerlendirilmiş ve Türkiye geneli değişimlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries around the world, let's try what the future global climate changes have on water resources, agriculture, economic and social effects. In order to draw attention to the global climate change experienced today and to show it with the necessary parameters, the monthly average wind speed, monthly average of daily total sunbathing intensity, the number of open days per month, the monthly average temperature, the average soil temperature of 100 cm and the monthly average of the total daily sunbathing period are the data of our country. it has been studied for each province. The data in this study were obtained from the General Directorate of State Meteorological Affairs, and after the necessary arrangements were made according to years and months, the average wind speed for each province one by one, the monthly average of the total daily insolation, the number of open days per month, the average monthly temperature, the average monthly soil temperature of 100 cm. and monthly average data of the total daily sunshine duration were divided into 10-year time periods, and the graphs in the Excel environment, percentage change rates, annual change rates and amounts were examined separately for each province, and the changes of these provinces between the years were specified in the required tables in these reference years. The maximum and minimum tending provinces are discussed and evaluated a general change in their internal Turkey.