Ankara ilindeki aile hekimleri aile hekimliği asistanları ve uzmanlarının tüberkülozla ilgili bilgi ve yaklaşım düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of the knowledge and approaches of family medicine physicians, residents and specialists about tuberculosis in Ankara
- Tez No: 656173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ÖZKARA, DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda tüberküloz kontrolünün gerektirdiği temel bilgi ve yaklaşım konusunda birinci basamak hekimlerinin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi, biyopsikososyal bakış gözetilerek hazırlanmış anket soruları ve yanıtlarını da içeren bilgilendirme broşürü kullanılarak tüberküloz farkındalığı oluşturulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel, analitik ve prospektif yöntemlerle yapılan çalışmamıza Ocak-Şubat 2020 tarihleri arasında Ankara'da kendi örneklem alanındaki aile hekimleri, aile hekimliği asistan ve uzmanlarından oluşan 195 hekim dahil edildi. Katılımcıların genel ve mesleki demografik özellikleri ile tüberküloz bilgi ve yaklaşım düzeyini belirlemeye yönelik T.C. Sağlık Bakanlığı Tüberküloz Tanı ve Tedavi Rehberi 2019'a göre hazırlanan toplam 53 sorudan oluşan ve 3'lü likert tipi cevaplamanın kullanıldığı bir anket yüz yüze görüşme yöntemi ya da internet ortamı desteği alınarak uygulandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, it was aimed to evaluate the level of knowledge of primary care physicians about the basic knowledge and approach required for tuberculosis control, and to raise awareness of tuberculosis by using an information brochure that includes questionnaire questions and answers prepared by considering a biopsychosocial perspective. Material and Method: 195 physicians, consisting of family physicians, family medicine residents and specialists in their own sampling area in Ankara, were included in our study, which was carried out with observational, analytical and prospective methods. In order to determine the general and occupational demographic characteristics of the participants and the level of knowledge and approach to tuberculosis, a questionnaire consisting of a total of 53 questions prepared according to the Turkish Republic Ministry of Health Tuberculosis Diagnosis and Treatment Guideline 2019 and using 3-likert-type answers was applied with face to face interview method or internet support. IBM SPSS 22.0 package program was used for data analysis.