6-17 yaş grubu şark çıbanı hastalarında şark çıbanı tedavisi öncesi ve sonrası psikososyal durum ve yaşam kalitesi düzeyindeki değişim ile bunu etkileyen faktörler
Psychosocial status and changes in quality of life level and the factors affecting this in 6-17 age group cutaneous leishmaniasis patients before and after cutaneous leishmaniasis treatment
- Tez No: 656176
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma 6-17 yaş grubu şark çıbanı tanısı ile tedavi alan hastalarda; tedavi öncesine göre tedavi sonrasında psikososyal durum ve yaşam kalitesi düzeyindeki değişimi belirlemeyi ve bu değişime bazı sosyodemografik değişkenlerin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel tipte bir araştırmadır. Kasım 2019- Kasım 2020 tarihleri arasında Şanlıurfa Şark Çıbanı Tanı ve Tedavi Merkezi(ŞÇTTM)'nde yürütülmüştür. Araştırmaya KL şüphesi ile ŞÇTTM'ne başvuran ve KL tanısı alan, ŞÇTTM'inde 5 değerlikli antimon bileşikleri ile yapılan rutin tedaviyi kabul eden 6-17 yaş grubunda bulunan 48 çocuk dahil edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların ortanca yaşı 11.5 (ortalama 11.4 ±2.7) yıldır. Hastaların %41.7'sinde lezyonlar yüz bölgesinde bulunmaktadır. Hastaların ailelerinin %47.9'u mevsimlik tarım işçiliği yapmaktadır. Çalışmada sosyal anksiyetenin tedavi sonrası 3.ayın bitiminde azalmaya başladığı, tedavi sonrası 6.ayın bitiminde de devam ettiği gözlenmiştir. Depresyon puanının, tedavi sonrası 3.ayın bitiminde azaldığı ve tedavi sonrası 6. Ayın bitiminde de aynı düzeyde devam ettiği gözlenmiştir. Bu araştırmada, damgalanma puanı, tedavi sonrası 3.ayın bitiminde azalmış ve tedavi sonrası 6.ayın bitiminde de aynı düzeyde devam etmiştir(p≤0.05). Sonuç: Şark çıbanı hastası çocuklarda rutin tedavinin tamamlanması anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi ve damgalanmayı olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted in 6-17 age group patients who were treated with the diagnosis of cutaneous leishmaniasis; It aims to determine the change in psychosocial status and quality of life after treatment compared to pre-treatment and to evaluate the impact of some sociodemographic variables on this change. Method: It is a semi-experimental type of research. It was conducted between November 2019 and November 2020 at the Sanliurfa Cutaneous Leishmaniasis Diagnosis and Treatment Center (SCLDTC). The study included 48 children in the 6-17 age group, who applied to the SCLDTC with the suspicion of CL and were diagnosed with CL and accepted routine treatment with pentavalent antimony in the SCLDTC. Results: The median age of the children participating in the study is 11.5 (mean 11.4 ± 2.7) years. In 41.7% of the patients, the lesions are on the face. 47.9% of the patients' families are engaged in seasonal agricultural work. It was observed in the study that social anxiety started to decrease at the end of the 3rd month after treatment and continued at the end of the 6th month after treatment. It was observed that the depression score decreased at the end of the 3rd month after treatment and continued at the same level at the end of the 6th month after treatment. In this study, the stigma score decreased at the end of the 3rd month after treatment and continued at the same level at the end of the 6th month after treatment (p≤0.05). Conclusion: Completion of routine treatment positively affects anxiety, depression, quality of life and stigma in children with cutaneous leishmania.