İntraserebroventriküler streptozotosin enjeksiyonu ile oluşturulan deneysel alzheimer modelinde bor ve taurinin beyin dokusu malondialdehit ve glutatyon düzeylerine etkisi
The effect of boron and taurin on brain tissue malondialdehyde and glutation levels in experimental alzheimer model created by intraserebroventricular streptozotocin injection
  1. Tez No: 656175
  2. Yazar: DİLARA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Demansın en sık nedeni olan Alzheimer Hastalığı (AH) kognitif ve bozukluklarının eşlik ettiği nörodejenaratif hastalıktır. Kesin tanısı olmamakla birlikte, son zamanlarda nöro-endokrin bir hastalık olabileceği yönünde hipotezler vardır. Beyin insülin eksikliği ve direncine bağlı olarak Tip 3 Diyabet olabileceğine dair çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İntraserabroventiküler streptozotosin (ICV-STZ) enjeksiyonunun nöroinflamasyon, insülin sinyal disfonksiyon ve serebral glukoz alınımını kronik şekilde azaltıp bilişsel bozulmaya sebebiyet verdiği bilinmektedir. Yaygın kullanım alanı olan bor, çeşitli biyolojik olaylara katılan eser elementtir. Merkezi sinir siteminde nöronlar ve glial hücrelerde bulunan, tiyol bulunduran ve sisteinden sentezlenen taurin bir aminoasittir ve antioksidan etkilidir. Hiperglisemiyi insülin benzeri etkisi sayesinde azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle çalışmamızda ICV-STZ Alzheimer modeli ile bor ve taurinin beyin dokusu üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla doku malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. Ratlara stereotaksik yolla tek doz STZ uygulandı ve 14. günün sonunda Morris Water Maze (WMW) testi uygulandı. AH oluşturulduktan sonra 21 gün boyunca bor gavaj ile taurin ise intraperitonal (ip) olarak verildi. Deneyin sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin dokusu alındı. Doku MDA ve GSH düzeyleri spektrofotometrik olarak çalışıldı. Deneysel olarak Alzheimer oluşturulan gruplardan sadece bor uygulanan grupta MDA düzeylerinde Alzheimer grubuna göre anlamlı bir biçimde azalma gözlenirken; GSH düzeylerinde artma görülse de istatiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bor ve taurinin birlikte verildiği grupta ise bordan kaynaklı MDA düzeylerinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Bu sonuçlar göstermektedir ki eksojen bor uygulaması beyin dokusu lipit peroksidasyonunu azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AH), the most common cause of dementia, is a neurodegenerative disease accompanied by cognitive disorders. Although there is no definitive diagnosis, there are hypotheses recently that it may be a neuro-endocrine disease. Various studies have been conducted on the possibility of Type 3 Diabetes depending on brain insulin deficiency and resistance. It is known that injection of intracerabroventicular streptozotocin (ICV-STZ) chronically reduces neuroinflammation, insulin signal dysfunction and cerebral glucose uptake and causes cognitive impairment. Boron, which is widely used, is a trace element that participates in various biological events. Taurine, which is found in neurons and glial cells in the central nervous system, contains thiol and is synthesized from cysteine, is an amino acid and antioxidant. It is known to reduce hyperglycaemia thanks to its insulin-like effect. For this reason, in our study, tissue malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were measured to investigate the effect of boron and taurine on brain tissue with the ICV-STZ Alzheimer model. A single dose of STZ was applied stereotaxically to the rats and at the end of the 14th day, Morris Water Maze (WMW) test was performed. Boron was given gavage and taurine was given intraperitoneally (ip) for 21 days after AH was created. At the end of the experiment, the animals were decapitated and brain tissue was removed. Tissue MDA and GSH levels were studied spectrophotometrically. While there was a significant decrease in MDA levels in the group where only boron was applied from experimentally created Alzheimer's groups, compared to the Alzheimer's group; although an increase in GSH levels was observed, no statistically significant difference was detected.In the group where boron and taurine are given together, a significant decrease in MDA levels due to boron was detected. These results show that exogenous boron administration reduced brain tissue lipid peroxidation.