Gebeliğin hipertansif hastalığında maternal böbreklerin Acoustic radiation force impulse excitation (ARFI) ultrason elastografi ile değerlendirilmesi
Akyol f. evaluation of maternal kidneys with 'Acoustic radiation force impulse exitation (ARFI)' ultrasound elastography in hypertensive disease of pregnancy
  1. Tez No: 656182
  2. Yazar: FİLİZ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Objective: To determine the diagnostic efficiency of ultrasound elastography in preeclampsia by comparing renal cortical elasticity between pregnant women diagnosed with severe preeclampsia and the control group. Materials and Methods: 80 pregnant women who applied to Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Gynecology and Obstetrics Clinic in 2020 were included in the study as two separate groups. 40 healthy pregnant women between the ages of 22-38 and without systemic pathology at 28-40 weeks of gestation were determined as control group(Group A) whereas 40 pregnant women who met the criteria for preeclampsia with severe features according to ACOG criteria were determined as the study group (Group B). The tests for Complete Blood Count, AST, ALT, Albumin, Total Protein, LDH, GGT, Total Biluribin, Direct Bilirubin, Urea, Creatine, uric acid TSH, CRP, Na, K, Cl, Ca, Mg, Protein-spot protein in 24-hour urine and creatinine-spot creatinine in 24-hour urine from all pregnant women who meet the study criteria are studied. Each group member participating in the study also underwent OGTT 75-gram screening, indirect ophthalmoscopy technique and peripheral blood smear evaluation as well as routine abdominal ultrasonography evaluation. As an ultrasound elastographic evaluation, 3 different real-time shear wave elastography (SWE) values were measured from both renal cortex at the upper, middle and lower levels, and the average of these 3 values was accepted as the final SWE value. The groups participating in the study were compared in terms of age, body mass index, gestational week, nulliparity, laboratory test results, renal cortex SWE elastography values. Results: The renal cortex mean SWE were found in control and study groups as 2.380 ±0.43 m/sn and 2.935 ±0.55 m/sn respectively.
Özet (Çeviri)
Amaç: Şiddetli preeklampsi tanısı alan gebelerle kontrol grubu arasında renal kortikal elastikiyeti karşılaştırarak ultrason elastografinin preeklampside tanı etkinliğini saptamak. Gereç ve Yöntemler: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 2020 yılı içerisinde başvuran 80 gebe iki ayrı grup olarak çalışmaya dahil edildi. 22-38 yaş aralığında ve 28-40 gebelik haftasında ek hastalığı olmayan sistemik patolojisi bulunmayan sağlıklı 40 gebe kontrol grubu (Grup A), ACOG kriterlerine göre şiddetli özellik gösteren preeklampsi kriterlerine uyan 40 gebe çalışma grubu (Grup B) olarak seçildi. Çalışma kriterlerine uygun gebelerin tümünden Tam Kan Sayımı , AST, ALT, Albumin, Total Protein, LDH, GGT, Total Biluribin, Direk Bilirubin, Üre, Kreatin,ürik asit TSH, CRP, Na, K, Cl, Ca, Mg ile 24 saatlik idrarda protein-spot protein ve 24 saatlik idrarda kreatinin-spot kreatinin bakıldı.Çalışmaya katılan tüm gebelere ayrıca 75 g OGTT taraması, indirek oftalmoskopi tekniği ile gözdibi taraması ve venöz kandan periferik yayma değerlendirmesi yanında rutin tüm batın ultrasonografi değerlendirmesi yapıldı. Ultrason elastografik değerlendirme olarak her iki renal kortexten üst, orta ve alt seviyelerden olmak üzere 3 ayrı real-time shear wave elastography (SWE) değeri ölçüldü ve bu 3 değerin ortalaması nihai SWE değeri olarak kabul edildi. Çalışmaya katılan gruplar yaş, vücut kitle indeksi, gebelik haftası, gebelik haftası, laboratuar tetkik sonuçları, renal kortex SWE elastografi değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kontrol grubu ve çalışma grubunda renal korteks ortalama SWE değerleri sırasıyla 2.380±0.43 m/sn ve 2.935±0.55 m/sn bulundu.