Farklı hızlı üst çene genişletme uygulamalarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of different rapid maxillary expansion applications
  1. Tez No: 656183
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel hızlı üst çene genişletmesi, cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi ve mini vida destekli hızlı üst çene genişletmesiyle iskeletsel, alveoler ve dental yapılar üzerinde oluşan etkileri postero-anterior, lateral sefalometrik filmler ve alçı modeller üzerinde değerlendirmek ve elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Benzer maksiller yetersizliği olan 40 hasta üç gruba ayrılmıştır. 1. Gruba (13 hasta, 18,9±3,2 yıl) SARME, 2. gruba (12 hasta, 15,7±2,6) 4 minivida destekli RME ve 3. Gruba (15 hasta, 11,9±0,9yıl) akrilik cap splint ile hızlı üst çene genişletmesi yapılmıştır. Her hastadan tedavi etkilerini değerlendirmek üzere tedavi öncesi ve ortalama 3 aylık retansiyon dönemi sonrasında posteroanterior, lateral sefalometrik film ve alçı modeller alınmıştır. Tedavi etkilerinin grup içi değerlendirilmesinde paired t testi kullanılmış, hızlı üst çene genişletmesinin farklı uygulamaları arasında fark olup olmadığı ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Posteroanterior film ölçümlerinin ve molar tipping miktarlarının gruplar arası karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Lateral sefalometrik film ölçümlerinin gruplar arası karşılaştırılmasında ise nasolabial açı, SARME grubunda diğer iki gruptan farklı olarak istatistiksel olarak anlamlı şekilde artış göstermiştir. Alt dudağın E düzlemine olan uzaklığında ise 4 minividalı RME grubunda diğer iki gruptan farklı olarak istatistiksel olarak anlamlı azalma meydana gelmiştir. Diğer bütün ölçümlerdeki karşılaştırmalarda istatististiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Büyüme gelişimini tamamlamış maksiller darlığı bulunan genç yetişkin hastaların tedavisinde kullanılan kemik destekli RME, cerrahi destekli RME ve büyüme gelişimi devam eden hastalara uygulanan cap splintli RME ile benzer etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects on the skeletal, dentoalveolar and dental structures caused by conventional RME, surgically assisted RME and mini-screw supported RME on postero-anterior, lateral cephalometric films and dental casts to compare the results. Materials and Methods: 40 patients with similar transverse maxillary deficiency were divided into 3 groups as SARME for 13 person (mean age = 18 years 9 months), miniscrew supported RME for 12 persons (mean age = 15 years 7 months), and bonded RME for 15 persons (mean age = 11 years 9 months). Posteroanterior, lateral cephalometric film and dental casts were taken from each patient before expansion and and at the end of the 3-month retention to evaluate the effects of treatment. Paired t test was used to evaluate the treatment effects within the group. Comparison between groups was evaluated by ANOVA. Results: There was no statistically significant difference in the results of the intergroup comparison results of posteroanterior film measurements and molar tipping amounts. In the comparison of lateral cephalometric film measurements between groups, the nasolabial angle showed a statistically significant increase in the SARME. There was a statistically significant decrease in the distance of the lower lip to the E plane in the miniscrew assisted RME group. There was no statistically significant difference in the comparisons in other measurements. Conclusion: Miniscrew supported RME used in the treatment of adolescents with maxillary deficiency showed similar effects with surgical assisted RME and bonded RME patients with continued growth development.