Paramedik programı öğrencilerinin triyaj yönetiminde görsel olarak geliştirilmiş zihinsel simülasyonun etkililiği
The effectiveness of visually enhanced mental simulation in triage management of paramedic program students
  1. Tez No: 656243
  2. Yazar: SONGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Paramediklerin görevleri arasında çok sayıda yaralının olduğu olaylarda triyaj yapmak bulunmaktadır. Paramedikler mezuniyet öncesi eğitimlerinde triyaj eğitimi almaktadırlar. Bu çalışmanın amacı senaryo temelli Görsel Olarak Geliştirilmiş Zihinsel Simülasyon (Visually Enhanced Mental Simulation-VEMS) yönteminin paramedik (ilk ve acil yardım) programı öğrencilerinin triyaj yönetimine etkisini belirlemektir. Araştırma tek gruplu öntest-sontest olarak yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım programı 2. sınıf Acil Uygulamalar dersine devam zorunluluğu olan 88 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü olan 20 öğrenci ile araştırma yapılmıştır. VEMS etkinliliğini değerlendirmek için ön değerlendirme oturumu, simülasyon oturumu ve son değerlendirme oturumları 06 Ekim-17 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the duties of paramedics is to triage in incidents involving many casualties. Paramedics receive triage training in their under-graduation education. The aim of this study is to determine the effect of scenario-based virtually enhanced mental simulation (VEMS) method on triage management of paramedic (primary and emergency aid program) students. The research was conducted as a quasi-experimental design pretest-posttest in one group. The population of the study consists of 88 students who have to attend the 2nd grade Emergency Practices course of Hatay Mustafa Kemal University Hatay Health Services Vocational School Primary and Emergency Aid program. The study was conducted with 20 students, who met including criterias of the study and were volunteer. Pre-evaluation session, simulation session and final evaluation sessions were held to evaluate VEMS effectiveness betweeen 06 October-17 October 2020.