The relationship between internationalization and innovation in emerging country multi-national companies
Gelişmekte olan ülke çok uluslu firmalarında uluslararasılaşma ve inovasyon
  1. Tez No: 656242
  2. Yazar: NERİMAN GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ERIK DEN HARTIGH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tezin motivasyonu, gelişmekte olan ülke firmalarının global iş dünyasındaki rolü ve inovasyonun firmaların hayatta kalma kaynağı olarak öneminden kaynaklanmaktadır. Tezin amacı, inovasyon ve gelişmekte olan ülke firmalarının uluslararasılaşması arasındaki ilişki hakkında teorik ve ampirik literatüre katkıda bulunmaktır. Bu tezin kaynağı olan araştırmalar gelişmekte olan ülke firmalar ve inovasyon konularında bilgi sağlamak suretiyle literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma üç soruyu cevaplamayı amaçlamaktadır: 1. İnovasyon ve uluslararasılaşma arasındaki ilişki nedir? 2. Gelişmekte olan ülke çok uluslu şirketleri (GÇUŞ), ana pazarlara uyum sağlamak için yenilikleri nasıl geliştirir ve kullanır? 3. GÇUŞ'ler açık inovasyonu nasıl kullanır? Literatür taramamız, uluslararaşılaşma ve inovasyonu, çift yönlü olarak ilişkilendirerek uluslararası işletme literatürüne katkıda bulunur. Literatürün sınırlılıklarını tanımlayarak, gelecek için bazı araştırma alanlarını tanımlar. İkinci çalışmamız, uluslararasılaşma ve inovasyon arasındaki bağlantıyı keşfederek GÇUŞ hakkındaki literatüre ve iş modeli inovasyonu (İMİ) alanına katkıda bulunuyor. Bulgularımız, adaptasyon aşamasını ve firmaların yeni pazarlara girmesinden sonra yapılan inovasyonları keşfederek GÇUŞ'ler hakkındaki literatüre katkıda bulunuyor. Uluslararasılaşmanın İMİ üzerindeki etkisini de göstererek İMİ ile ilgili literatüre katkıda bulunuyoruz. Son olarak, tümevarımlı niteliksel bir analiz yürüterek, GÇUŞ'lerin uluslararasılaşması, adaptasyon ve yenilik arasındaki ilişkilerle ilgili yapıları tanımlıyoruz. Üçüncü çalışmamız, hem GÇU'lere hem de açık inovasyon literatürüne katkıda bulunmaktadır. GÇUŞ'ler için açık inovasyon yapma nedenlerini, GÇUŞ'lerin açık inovasyonu nasıl kullandıklarını ve ne tür ortakları tercih ettiklerini açıklayarak önceki araştırmaları tamamlar.
Özet (Çeviri)
Motivated by the growth of the Emerging Country Multinationals' (EMNCs) role in the global business and the importance of innovation as a vital source of survival, the objective of this dissertation is to contribute to the theoretical and empirical literature on the interrelationship between innovation and internationalization of EMNCs. This research aims to answer three questions: 1. What is the relationship between innovation and internationalization? 2. How do EMNCs develop and use innovations to adapt to the host markets? 3. How do EMNCs use open innovation (OI)? Our literature review contributes to international business literature by explicitly linking it to innovation and, vice versa, to innovation literature by explicitly linking it to international business. By defining the limitations of the literature, we define some future research areas. Our second study, contributes to the literature on EMNCs and to the business model innovation (BMI) field by exploring the link between internationalization and innovation. Our findings contribute to the literature on EMNCs by exploring the adaptation phase and innovations made after the firms' entry to new markets. We also contribute to the literature on the BMI by showing the effect of internationalization on BMI. Finally, by conducting an inductive qualitative analysis, we define the constructs related to the relationships between the internationalization of EMNCs, adaptation and innovation. Our third study, contributes both EMNCs and OI literature. It complements prior research by describing the reasons to do OI for EMNCs, how EMNCs use OI, and what types of partners they prefer.