Kadınlarda vajinismus ile ebeveyn tutumları, cinsel mit inançları ve kaygı arasındaki ilişkiler
The relationship between vaginismus, anxiety, beliefs of sexual myth and parental attitudes in women
- Tez No: 656252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı; vajinismus tanısı almış ve almamış kadınlarda algılanan ebeveyn tutumları, cinsel mit inançları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın amacına uygun olarak katılımcıların kişisel özellikleri ile bağımlı değişken olarak ele alınan algılanan ebeveyn tutumları, cinsel mitler ve kaygı düzeyi arasında birlikte değişim ilişkisi olup olmadığı, bu özelliklere bağlı olarak oluşturulan grupların bağımlı değişkenler olan alınan algılanan ebeveyn tutumları, cinsel mitler ve kaygı düzeyi bakımından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili içerisinde vajinismus tanısı almış (122 kişi) ve almamış (118 kişi) kadınları (240 kişi) içermektedir. Katılımcıların algılanan ebeveyn tutumlarını belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması Dirik ve arkadaşları (2004) tarafından yapılmış olan 'Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği' kullanılırken, Cinsel Mit inançların belirlenmesine yönelik Zilbergeld (1992) tarafından geliştirilen 'Cinsel Mit Değerlendirme Ölçeği' ve son olarak katılımcıların kaygı düzeylerinin belirlenebilmesi içinde Türkiye'de geçerlik ve güvenirliği Ulusoy ve ark. (1998) tarafından yapılan 'Beck Anksiyete Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışmada, karşılaştırmalı ve tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir. Güvenirlik testi olarak cronbach alfa tercih edilmiş, bulunan alfa değerlerinin yeterli düzeyde güvenirliğe sahip olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre vajinismus tanısı almış ve almamış kadınlarda algılanan ebeveyn tutumu, cinsel mit inançları ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkide vajinismus tanısı almış ve almamış kadınlarda cinsel mit inançları arttıkça kaygı durumlarının da arttığı görülmüştür. Ayrıca vajinismus tanısı almış kadınlarda cinsel mit inançları ile anne baba tutumları arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Vajinismus tanısı almış ve almamış kadınlarda kaygı durumu ile anne baba tutumları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkinin varlığı ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen bir diğer bulgu vajinismus tanısı almamış kadınlarda cinsel mitlere olan inanç arttıkça kaygı düzeyinin de arttığı bulunmuştur. Vajinusmu tanısı alan ve almayan kadınlarda ana-baba tutumları ve cinsel mitlerin kaygı düzeyini yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the examination of the relationships between perceived parental attitudes, beliefs of sexual myth and anxiety levels in women with and without vaginismus. Relationships between socio-demographic variables and dependent variables, which are addressed for this purpose, were examined. It has been investigated whether there is a difference in the level of dependent variables among the groups formed on the basis of socio-demographic variables, and whether the perceived parental attitudes and sexual myth beliefs and anxiety levels predicted each other. The research was carried out by relational screening method. The research sample were diagnosed in the territory of Istanbul vaginismus (122 people) and received (118 people) women (240 people) are included. To determine the perceived parental attitudes of the participants in order to validity and reliability study in Turkey Diriker et al (2004) made by 'Shortened Perceived Parental Attitude Scale' used, Zilbergeld for determination of Sexual Myth belief (1992) developed by 'Sexual Myths Assessment Scale' and the last as participants in order to determine the validity and reliability of anxiety in Turkey Ulusoy et al. (1998),“Beck Anxiety Inventory”was used. Descrıptıve and comparatıve statistıcal analysıs methods were used ın the research. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for Windows packages program. Cronbach's Alpha methods was used to measures the relıability of the survey data used ın the research. According to the findings of the study, it was observed that anxiety states increased as the sexual myth beliefs increased in the relationship between perceived parental attitude, sexual myth beliefs and anxiety level in women diagnosed and not diagnosed with vaginismus. In addition, a positive and significant relationship was found between sexual myth beliefs and parental attitudes in women diagnosed with vaginismus. The presence of a positive and significant relationship between anxiety and parental attitudes was revealed in women with and without a diagnosis of vaginismus. Another finding obtained in the study was found that anxiety level increased as the belief in sexual myths increased in women who were not diagnosed with vaginismus. It has been determined that parental attitudes and sexual myths predict the level of anxiety in women with and without a diagnosis of vaginismus. The findings are discussed within the framework of the related literature.