Ortaöğretim öğrencilerinin spora katılım durumları ve katılımlarını etkileyen faktörlerin bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi (Şanlıurfa ili örneği)
Evaluation of factors affecting secondary school students 'participation and participation in sports in terms of some variables (Example of Şanlıurfa province)
- Tez No: 656255
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma ortaöğretimde okuyan öğrencilerin beden eğitimi ve spora katılımı ve katılımlarını etkileyen nedenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde bir araştırmadır. Tarama modeli geçmişte var olmuşya da o anda var olan bir durumu var olduğu şekliyle tanımlamayı amaçlayan araştırma yaklaşımıdır. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa İlinde ortaöğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise bu öğrencilerden tesadüfî yöntemle seçilmiş 994 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin anlaşılabilirliği için kapsam geçerliği ve güvenirlilik çalışması yapılmıştır. AnketinCronbach's Alpha güvenirlik katsayısı 0,809 olarak bulunmuştur. Anketler katılımcılarla birebir görüşülerek uygulanmıştır. Bu şekilde 567 kadın, 427 erkek olmak üzere toplam 994 birey anketlere cevap vermiştir. Elde edilen veriler değerlendirilmek için uygun istatistik programa aktarılmıştır. İstatistik işlem olarak frekans (%) dağılımı, çapraz tablo (crosstab) ve ki-kare X2 testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the reasons that affect the participation and participation of students studying in secondary education in physical education and sports. The research is a research in the scanning model. The screening model is a research approach that aims to describe a situation that existed in the past or existed as it exists. The population of the research consists of students studying in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades of secondary education in Şanlıurfa in the 2018-2019 academic year, and the sample is 994 students selected randomly from these students. In the research, a questionnaire was used as a collection tool for obtaining data. Scope validity and reliability study was carried out for the comprehensibility of the survey. The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the questionnaire was found to be 0.809. The questionnaires were applied one-on-one with the participants. In this way, a total of 994 individuals, 567 women and 427 men, answered the questionnaires. The data obtained were transferred to the appropriate statistical program to be evaluated. Frequency (%) distribution, crosstab (crosstab) and chi-square X2 tests were applied as statistical process.