Nöromusküler hastalığa sahip bireylerde postür bozukluklarının incelenmesi ve hastalık şiddeti, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve denge ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of postural deformities in individuals with neuromuscular disease and its relationship with disease severity, muscle strength, functional capacity and balance
- Tez No: 656271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Nöromusküler hastalıklarda (NMH) omurga ve ayak postür bozukluklarının detaylı incelenmesi ve kas kuvveti, hastalık şiddeti, fonksiyonel kapasite ve denge bozukluğu ile ilişkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 36.13±14.25 yıl olan ve NMH tanısı almış 47 erişkin hasta dâhil edildi. Bireylerin genel vücut postürü New York Postür Derecelendirme Ölçeği (NYPR), kifoz ve lordoz açısı Fleksible Ruler, skolyoz ve spinal asimetri Skolyometre ile, ayak deformiteleri ve ayak postürü ise Ayak Postür İndeksi ile değerlendirildi. Ayrıca postür bozuklukları ile aralarındaki ilişkinin belirlenmesi adına; kas kuvveti (Manuel Kas Testi, Dinamometre), hastalık şiddeti (Üst/Alt Ekstremite Fonksiyon İndeksi), fonksiyonel kapasite (2 Dakika Yürüme Testi), denge bozukluğu (Fonksiyonel Uzanma Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi) ve günlük yaşam aktiviteleri (Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği) değerlendirildi. Skolyometre ile yapılan ölçümlerin sonucunda, 30 hastada (%73.2) olası skolyoz varlığı, 11 hastada (%26.8) spinal asimetri, 27 hastada (%65.9) ise pelvik asimetri olduğu bulundu. Ayak postürünün değerlendirilmesi sonucunda 3 hastada düşük ayak (%6.4), 35 hastada pes planus (%89.74), 2 hastada (%5.12) pes kavus, 6 hastada (% 12) halluks valgus deformitesi olduğu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the spine and foot posture disorders in neuromuscular diseases (NMD) in detail and to investigate the relationship with muscle strength, disease severity, functional capacity and balance impairment.47 adult patients with a mean age of 36.13 ± 14.25 and diagnosed with NMD were included in the study. The general body posture of the individuals was evaluated with the New York Posture Rating Scale (NYPR), kyphosis and lordosis angle with the Flexible Ruler, scoliosis and spinal asymmetry with the Scoliometer, and foot deformities and foot posture with the Foot Posture Index. In addition, in order to determine the relationship between posture disorders; muscle strength (Manual Muscle Test, Dynamometer), disease severity (Upper / Lower Extremity Function Index), functional capacity (2 Minute Walking Test), balance disorder (Functional Reaching Test, Timed Up & Go Test) and daily living activities (Functional Independence Measure) was evaluated. As a result of the measurements made by scoliometer, it was found that 30 patients (%73.2) had possible scoliosis, 11 patients (%26.8) had spinal asymmetry and 27 patients (%65.9) had pelvic asymmetry. As a result of the evaluation of the foot posture, it was noted that 3 patients had drop foot (%6.4), 35 patients (%89.74) pes planus, 2 patients (%5.12) pes cavus, 6 patients (%12) had hallux valgus deformity.