Tinnituslu bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physical activity level in individual with tinnitus
- Tez No: 656270
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Tinnitus, mekanizması tam olarak bilinmeyen ve klinikte en sık karşılaşılan problemlerden biridir ve herhangi bir dış uyaran olmaksızın işitsel bir hissin algılanmasıdır (Baguley, McFerran, & Hall, 2013). Yapılan çalışmalar tinnitus prevalansını %11,9 ile %30,3 arasında olduğunu göstermektedir ve yaş ilerledikçe artmaktadır (McCormack, Edmondson-Jones, Somerset, & Hall, 2016). Subjektif ve objektif tinnitus olarak iki grupta incelenir (Møller, 2006). Tinnitus, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek depresyon, anksiyete ve uyku problemlerine neden olur (Baguley et al., 2013; McCormack et al., 2016). Bu çalışmanın amacı, tinnitusa sahip bireylerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemektir. Bununla beraber tinnitusa sahip bireylerde depresyon, yaşam kalitesi ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na Ekim 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında tinnitus şikayetiyle başvuran 18-65 yaş arası 105 hasta ile gerçekleştirildi. Katılımcılar Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından muayene edildi ve odyolojik testleri yapıldı. Katılımcıların Olgu Rapor Formu ile demografik bilgileri, hastalık öyküsü ve genel sağlıkları değerlendirildi. Tinnitus Engellilik Anketi (TEA), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Kısa Form 36 (SF36) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) doldurtuldu. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22 programı kullanılarak ve bilgisayarda kaydedilerek analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre tinnitusa sahip bireylerin sadece %21'i yeterli fiziksel aktivite düzeyine sahiptir. Katılımcıların TEA düzeyleri ile UFAA sınıfları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Tinnitus is one of the most common problems encountered in the clinic and its mechanism is not known exactly and it is the perception of an auditory sensation without external stimuli (Baguley, McFerran, & Hall, 2013). Studies show that the prevalence of tinnitus is between 11,9% and 30,3%, and it increases with age (McCormack, Edmondson-Jones, Somerset, & Hall, 2016). It is examined in two groups as subjective and objective tinnitus (Møller, 2006). Tinnitus negatively affects the quality of life of individuals, causing depression, anxiety and sleep problems (Baguley et al., 2013; McCormack et al., 2016). The aim of this study is to evaluate the level of physical activity in individuals with tinnitus and to investigate the relationship between physical activity level and tinnitus-related sleep, depression and quality of life. Material and Methods: This study was conducted with 105 patients with tinnitus between the ages of 18-65 who referred to Ege University Medical Faculty of Otorhinolaryngology between October 2020-December 2020. Participants were examined by Otorhinolaryngology physicians and audiological tests were performed. Demographic information, disease history and general health of the participants were evaluated with the Case Report Form. Tinnitus Handicap Inventory, International Physical Activity Questionnaire, Beck Depression Inventory, Short Form 36 and Pittsburgh Sleep Quality Index were completed. All data were recorded on the computer in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22 and analyzed. Findings: According to the results of our study, only 21% of individuals with tinnitus have sufficient physical activity level. A statistically significant relationship was found between the TEA levels of the participants and their UFAA classes (p0.05).