CHP Kocaeli teşkilatlanması (1923-1938)
  1. Tez No: 656305
  2. Yazar: REFİKA GÖKSU SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TORUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk siyasi tarihinin en eski ve köklü siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi,1923 yılında kurulduğunda teşkilatlandığı ilk vilayetlerden biri de Kocaeli olmuştu. Vilayette Milli Mücadele döneminde kurulan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, 1923 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Fırkası'na dönüştürülmüş, bu cemiyetlerde yer alan pek çok isim, partinin vilayetteki ilk yöneticilerini oluşturmuştu. Bölgedeki teşkilatlanmanın erken dönemlerine ait veriler az olsa da, bölgedeki ilk teşkilatlanma, partinin kuruluş çalışmalarına paralel olarak oldukça sıkıntılı ve zor koşullar altında gerçekleşmişti. Ancak 1930 yılından itibaren, parti- devlet bütünleşmesiyle, vilayetteki parti teşkilatlanması daha da güçlenecek, parti hükümetin otoritesini bölgede temsil eden önemli bir organ haline gelecekti. Öyle ki 1936 yılından itibaren bu bütünleşmenin doruk noktasına ulaşmasıyla, vilayette parti adına il başkanlarından çok valiler, bölgenin yönetiminde bir numaralı isim olacaklardı. Doğal olarak partinin Kocaeli teşkilatlanması da özgün bir parti teşkilatlanmasından çok bu bütünleşmenin bir örneğini gösterdi. Dolayısıyla partinin 1923-1938 yılındaki teşkilatlanmasında, Kocaeli'ni normal bir siyasi parti teşkilatlanmasından çok bir devlet-parti birliğinin, daha doğru ifadeyle devletin bölgedeki bir organın teşkilatlanmasının yansıması olarak görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
When the Republican People's Party,the oldest and most established political party in Turkish political history, was founded in 1923, Kocaeli was one of the first provinces in which it was organized. The defense-i law societies established during the national struggle in the province have been transformed into the Republican People's Party since 1923, and many names in these societies have formed the first leaders of the party in the province. Although there are few data on the early stages of organisation in the region, the first organisation in the region took place under very difficult and difficult circumstances in parallel with the party's establishment efforts. However, from 1930 onwards, with party - state Integration, Party organization in the province would become stronger and the party would become an important body representing the authority of the government in the region. So much so that by the time this integration reached its climax in 1936, governors, rather than provincial presidents, would become the number one name in the administration of the region on behalf of the party. Naturally, the Organization of the party in Kocaeli was more an example of this integration than an original organization of the party. Therefore, in the organization of the party in 1923-1938, it is possible to see Kocaeli as a reflection of a state-party Union rather than a normal political party organization, more accurately, the organization of a state body in the region.