Charms all overthrown: A psychoanalytic interpretation of Shakespeare's selected plays
- Tez No: 656307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Freud'un Hamlet'e ilişkin çözümlemesiyle oluşan psikanalitik ilgi, Shakespeare'in kitlelere ulaşmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, Shakespeare'in seçilmiş oyunlarına yönelik ödipal ve ödipal dönem öncesi perspektiflerden yapılan incelemeleri karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Nesne ilişkileri kuramına göre, anne ile bebek arasındaki ikili ilişkiye odaklanan ödipal dönem öncesi gelişim aşaması, kişiliğin oluşumunda önemli bir rol oynamasının yanı sıra, bireyin başkalarıyla ilişkilerinin temeli bu dönemde atıldığından yetişkinlik hayatı bakımından da önem arz etmektedir. Norman N. Holland'ın okur odaklı psikanalitik modeline göre bir edebi eserin bilinçdışı içeriği, yazarın iç çatışmalarını ve bunlarla başa çıkmak için geliştirdiği savunma stratejilerini içerir. Bu tezin amacı, psikanalitik incelemenin ödipal ve ödipal dönem öncesi açılardan nasıl farklılaştığını göstermek ve Hamlet ile Fırtına (The Tempest) oyunlarındaki savunma mekanizmalarının nasıl bir gelişim seyri izlediğini hem birincil hem de ikincil savunma mekanizmaları açısından incelemektir. Ayrıca, Shakespeare'in Fırtına'yı yazarken kendi kendisini analiz ettiği ve bu oyunda savunma mekanizmalarının en olgun düzeyden işlevsel olduğu yolundaki önermeler aracılığıyla oyunun okuyucular üzerinde sağaltıcı etkisi olup olmayacağı konusu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The psychoanalytic interest in Shakespeare's works generated by Freud's interpretation of Hamlet, played an important part in the playwright's popular reception. This study approaches Shakespeare's selected plays from the pre-oedipal perspective by also comparing and contrasting them with the early oedipal studies. As object relations theory asserts, the pre-oedipal phase of development which focuses on the dyadic relationship between the mother and the infant is crucial for the formation of personality and important for the later life as it becomes the structure for the adult relationships with others. According to Norman N. Holland's psychoanalytic reader-response model the unconscious content of the literary work contains the writer's inner conflicts in order to cope with which the writer uses unconscious defensive strategies. The aim of this dissertation is to show how the interpretations differ between the oedipal and pre-oedipal perspectives and to demonstrate the defensive progression in Hamlet and The Tempest regarding both primary and secondary defense mechanisms. Moreover, based on the suggestions that Shakespeare conducted a self-analysis while writing The Tempest and reached to the level of defensive mastery in this play, the study evaluates on the possibility of the play's therapeutic effect on the readers.