Pratik endüstriyel tasarım uygulamalarındaki dijital makine ekranlarında taklit nesne veya düz tasarım kullanımı karar yönergeleri
Decision guidelines for using skeuomorphism or flat design on digital machine displays in applied industrial design practices
- Tez No: 656338
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz endüstrisinde insan-makine etkileşiminin önemli bir kısmını dijital makine ekranları oluşturmaktadır. Dijital makine ekranlarından faydalanmak için kullanıcılar Grafik Kullanıcı Arayüzü (GKA) kullanmaktadır. En sık kullanılan tasarım yaklaşımları“taklit nesne”ve“düz tasarım”şeklinde belirtilebilir. Geçen zamanla birlikte, yönelim taklit nesne tasarımından yanadır, son zamanlarda akıllı telefon ve kişisel bilgisayar arayüzlerinde düz tasarıma kaymaktadır. Fakat, daha kompleks makineler meydana getirildikçe ve fonksiyonelliklerinin uygulanması zorlaştıkça, daha sezgisel bir tasarımın hayata geçirilmesi gerekli olmaktadır. Bu tezin amacı, tasarımcıya hangi tasarım yaklaşımının hangi tür dijital makine ekranı için daha iyi olacağını seçmesine yardımcı olacak bir karar yönergesi sağlamaktır. Tez kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Çalışma kapsamında bazı çıkarımlara ulaşılmıştır. Bunlar; dijital göçmen kullanıcılar için yeni bir makine arayüzü tasarımında en çok taklit nesne yaklaşımı tercih edilmektedir. Ancak dijital yerli kullanıcılar için yeni bir makine arayüzü tasarımında da düz tasarım tercih edilmektedir. Tasarımcılar arasında sanal gerçeklik / artırılmış gerçeklik tasarımcısı (VR/AR) kompleks bir arayüz tasarımda taklit nesne yaklaşımı daha önde görülmektedir. Bunu kullanıcı deneyim tasarımcısı (KDT) ve Grafik Arayüz Tasarımcısı (GA) ünvanı taşıyanlar takip etmektedir. Taklit nesne uygulama aracı açısından bakıldığında en çok Arayüz Geliştirici (AG) ünvanını taşıyan uzmanların tercih ettiği görülmektedir. Ancak KDT ve GA ünvanları açısından ise tercih oranı yüzde onun altındadır. EAG ünvanlarının tercihi söz konusu değildir. Dijital göçmen kullanıcıları için yeni bir makine arayüzü tasarımında düz tasarımı en çok tercih edenler kullanıcı arayüzü tasarımcısı (KAT) ünvanılı uzmanlardır. Dijital yerli kullanıcılar için yeni bir makine arayüzü tasarımlarında VR/AR ünvanlı tasarımcılar yalnız düz tasarım tercih ettikleri anlaşılmaktadır. AG ve KDT ünvanlılar ise taklit nesne tasarımını tercih ettikleri görülmektedir. Taklit nesne tasarımını tercih etmeyen ünvanlı olarak VR/AR tasarımcıları olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital machine screens constitute an important part of human-machine interaction in today's industry. Users use Graphical User Interface (GUI) to take advantage of digital machine screens. The most commonly used design principles are“imitation object”and“flat design”. Over time, the trend is in favor of imitation object design, but with recent developments, popularity is shifting towards flat design, mainly in smartphone and personal computer interfaces. However, as more complex machines are created and their functionality becomes difficult to implement, a more intuitive design becomes necessary. The aim of this thesis is to provide decision guidelines to help designer choose which design paradigm would be better for which kind of digital machine display. The data collected within the scope of the thesis were analyzed with the SPSS 25.0 program and studied with a 95% confidence level. Some conclusions have been reached within the scope of the study. As a matter of fact, the simulated object approach is most preferred in the design of a new machine interface for digital immigrant users. However, flat design is also preferred for a new machine interface design for digital domestic users. Accordingly, it is understood that almost all of the designers with virtual reality / augmented reality (VR / AR) and industrial - smart product - wearable product designer (EAG) title in the user interface design for a mobile application prefer flat design. This is followed by those who hold the title of user experience designer (KDT) and Graphical Interface Designer (GA). In terms of counterfeit object application tool, it is seen that the experts holding the title of Interface Developer (AG) are mostly preferred. However, in terms of KDT and GA titles, the preference rate is below ten percent. EAG titles are not preferred. For digital immigrant users, those who prefer flat design the most in a new machine interface design are the experts with the title of user interface designer (KAT). It is understood that designers with VR / AR titles prefer flat design only in digital machine interface designs for digital domestic users. AG and KDT titles are seen to prefer imitation object design. It is understood that they are VR / AR designers with the title that does not prefer imitation object design.