Pediatri hekimlerinde malpraktis kaygısının değerlendirilmesi
Evaluation of malprakti̇ce anxiety in pediatric doctors
- Tez No: 656346
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hukuk, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Law, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tıbbi hata tüm dünyada yaygın bir şekilde görülebilen sağlık sorunları arasındadır. Hekimler yaptıkları bu tıbbi hata sonucu hasta, hasta yakınları, hastane yönetimi ya da diğer kişiler tarafından dava ya da şikayet edilebilmektedir. Yapılan ya da yapılmayan bir tıbbi işlem sonucu dava ya da şikayet edilen hekimlerde davranış değişiklikleri görülmekte ve zamanla mesleklerini icra ederken malpraktis korkusu yaşamaktadırlar. Çalışmamızdaki amacımız; Pediatri hekimlerinde malpraktis kaygısını değerlendirmek, hekimin tanımını, sorumluluklarını, haklarını, pediatri hekim tanımı, hakları ve sorumluluklarını ele almak ve kaygı sorununu incelemektir. Ayrıca malpraktis kavramını açıklamak ve pediatri hekimlerinin sosyodemografik, ünvan vediğer özelliklerine göre malpraktise bakış açılarını, malpraktisten etkilenme düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırmamız Türkiye'de görev yapan çeşitli ünvanlardaki 508Pediatri hekimi üzerinde gerçekleşmiştir. Toplanan veriler anket forumları üzerine kaydedilmiştir. Ortaya çıkan veriler daha sonra araştırmamızın materyal- metot ve bulgular kısmında SPSS istatistiksel yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Hekimlere yöneltilen sorular sonucu çeşitli analizler yapılmış ve pediatri hekimlerinde malpraktis kaygısının yüksek düzeylerde olduğu ortaya çıkmıştır. Pediatri hekimlerinde malpraktis kavramı ve bakış açıları değerlendirilmiş, bu kavrama yönelik olumsuz tecrübeler ve tıbbi hata algısı, hekimlerde malpraktis kaygısını pozitif yönde etkilemiştir. Pediatri hekimlerinde malpraktis bilgi seviyeleri de değerlendirilmiştir. Hekimlerin malpraktise ve tıbbi hata durumuna karşı yeterli bilgi seviyesinde olmadığı ve bu durumu raporlamada yetersiz kaldıkları da tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu durumun önüne geçebilmek için Pediatri hekimleri bilgilendirilmeli, yapacakları tıbbi işlem ve uygulamalar öncesinde riskler hakkında hastalarından onam almalıdır. Ülkemizde hekimlere ve onların haklarına yeteri kadar önem verilmeli ve onların çalışma şartları iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Medical error is an adverse effect of treatment that can be prevented and can cause obvious or uncertain harm to the patient. It is one of the most common health problem in all around the world. Physicians can be sued or complained by patients, their relatives, hospital administration or other persons because of their medical errors. Behavioral changes and malpractice concern are observed in physicians who have been sued or complained. Our aim in this report is to assess the definition, rights and responsibilities of pediatricians and analyze their malpractice concern. In addition, to explain malpractice and to evaluate the exposure levels of pediatric physicians from malpractice according to their sociodemographic characteristics, titles or other characteristics. This study has participated in 508 pediatric physicians working in Turkey. Survey method was used. Collected data were recorded on digital survey system. Data were analyzed using SPSS statistical software. As a result of the analyzes, it has been revealed that malpractice anxiety is very high among pediatricians. It has been observed that the malpractice experiences of pediatricians and the wrong perception of medical error increase malpractice concern. Malpractice knowledge levels of pediatricians were also evaluated. It was determined that they do not have sufficient knowledge about malpractice and medical error. They were also insufficient in documentation and reporting. As a result, in order to prevent malpractice anxiety, pediatricians should be informed about malpractice and they should obtain written consent from their patients before medical procedures and applications. In our country, the rights of physicians should be given importance and working conditions should be improved.