Krikofarengeal kas yaslanmasının ımmunhistokimyasal parametrelerle tayini: postmortem çalışma
Assessment of cricopharyngeal muscle aging with apoptotic markers
  1. Tez No: 656347
  2. Yazar: AYŞE PELİN GÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada farengoösefageal segmentin ana komponenti olan krikofarengeal kasın(KFK) primer yaşlanmasını incelemek amacıyla kasın apopitozisi ve gastroösefageal reflünün bu apopitozisteki etkisinin var olup olmadığı immünohistokimyasal markerlar değerlendirilerek araştırılması amaçlandı. GEREÇ YÖNTEM: T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda ölüm üzerinden 12 saat ve daha kısasüre geçmiş olan taze kadavralar çalışmaya dahil edildi. Vakalar 40 yaş üzeri (15 vaka) ve 40 yaş altı(15 vaka) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Rutin otopsi işlemi esnasında boyuna ek insizyon yapılmaksızın krikofarengeal kas ve özofagokardiak bileşke mukozası örnekleri alındı. Alınan mukozaörneklerinde yaşlanma ve kas hasarının göstergesi olarak apopitotik immünohistokimyasal markerlar olan Bax, Bcl-2 ve Kaspaz skorları hesaplandı. BULGULAR: Toplamda ortalama yaşları 54 olan (41-74) 40 yaş üzeri 11 erkek 7 kadın vaka veortalama yaşları 29 (14-37) olan 40 yaş altı 7 erkek 2 kadın kadavradan örnekler alındı. Ortalama Bax, Bcl, Kaspaz değerlerine bakıldığında yaş ile anlamlı ilişki kurulamadı (p=0,94). Vakaların sağ ve sol tarafları ile yaş arasında ayrı ayrı değerlendirildiğinde sağ taraf krikofarengeal kas Bax skorlarının yaş ile anlamlı ölçüde azaldığı gözlemlendi (p=0,026). Sol taraf krikofarengeal kas Bax ve bcl değerleri yaş ile anlamlı olarak arttığı görüldü (Bax için p=0,035; bcl için p= 0,049 ). Ösefagusu değerlendirilmeye alınan 23 vakadan 4'ü 40 yaş altı gruptan, 6 'sı 40 yaş üzeri gruptan olmak üzere 10 vakada ösefajit bulguları mevcuttu. Ösefajitli vakalarda ortalama apopitotik marker değerlerine bakıldığında anlamlı bir ilişki gözlenmedi (bcl-2 sağ/sol p = 0,311/0,105; bax sağ/sol p=0,462/0,022; kaspaz sağ/sol p=0,649/0,687). SONUÇ: Yutma sfinkteri olan KFK' ın primer yaşlanmayla dejenere olmadığı ve kimyasal hasar oluşturduğu bilinen reflü varlığından etkilenmediği histopatolojik olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It is aimed to evaluate the histochemical markers of the apoptosis in cricopharyngeus muscle , as the gatekeeper of the pharyngoesophageal part ve swallowing process, to investigate the effects of primary aging on this muscle and to investigate whether there is a relationship is present between gastroesophageal reflux disease or not. MATERIAL AND METHODS: In the T.C. Ministry of Justice Forensic Medicine Unity fresh cadaver as the time from death is 12 hours or less, are included. Cases are divided in to two groups as group 1 ,15 in number, is younger than 40 years old, group 2 ,15 in number, elder than 40 years old. All cadavers are dissected with routine postmortem skin incisions and cricopharyngeal muscle and esophagogastric junction mucosal specimens are extracted. In order to show the muscle degeneration and primary aging Bax, Bcl-2, Caspase-3 , as the markersof the apoptosis, are used. RESULTS : Mean age is 29 (14-37) in group 1 containing 7 male, 2 female cadavers and in group 2 mean age is 54 (41-74) containing 11 male, 7 female cadavers. According to the mean Bax, Bcl-2 and Caspase skors, there is no statistically significant relationship between age (p=0,94). As right and left sides of the muscle are investigated separately , right sided Bax skors of the cricopharyngeus muscle is decreased by age, which is statistically significant (p=0,026) . Left sided Bax and Bcl-2 skors are increased by age which is statistically sgnificant with p values 0,035 and0,049 respectively.Among evaluated esophagus specimens, which are are 23 in number, 10 cases have esophagitis , namely 4 in group 1, 6 in group 2. There is no relationship between mean apoptotic markers and the esophagitis. CONLUSION: Histopathologically it is stated that there is no apoptotic degeneration of the cricopharyngeus muscle due to primary aging and chemical trauma as reflux.