Kafa travmalı hastalarda pecarn CATCH chalice kılavuz önerileri ilepediatrislerin klinik kararlarının karşılaştırılması
Comparison of pecarn, CATCH, chalġce guidelines and clinical decisions of pediatricians in head trauma patients admitted to the pediatric emergency department
  1. Tez No: 826316
  2. Yazar: MEHMET İNALTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BOZLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çocuk acil servis başvurularının önemli bir kısmını kafa travmaları oluşturmaktadır. Amerika da her yıl 18 yaş altında 600000 kadar hasta acil servislere başvurduğu; 60000 üzerinde hastaneye yatış yapıldığı, 7400 kadar çocuğun bu nedenle kaybedildiği bildirilmiştir. İngiltereden yapılan bir başka çalışmanın sonuçlarına göre ise; 2000 ve 2011 yılları arasında acil servislere kafa travması nedeniyle başvuran hasta sayısında %10‟luk bir artış görülmüştür. Ülkemizde de özellikle çocuk yaş grubunda kafa travması nedeniyle acil servislere başvuran hasta sayısı fazla olup, çocuk yaş gurubunda ciddi mortalite ve morbiditeye neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çocuk acilde çalışan hekimlerin ciddi kafa travması olan hastayı erken tanıması ve doğru yönetmesi, morbidite ve mortalitenin azaltılabilmesi için son derece önemlidir. Acil servise başvuran hastaların çoğunu klinik semptom ya da bulgu görülmeyen minör kafa travmaları oluşturmaktadır. Çocukluk çağında önemli bir sakatlık ve ölüm nedeni olan travmatik beyin hasarı, dış mekanik kuvvetler nedeniyle meydana gelen, beyin dokusundaki patofizyolojik değişiklikleri kapsayan, geçici veya kalıcı bilişsel, fiziksel ve psikososyal fonksiyonları etkileyebilme olasılığına sahip beraberinde azalmış ya da değişken bilinç durumunun görüldüğü bir süreçtir. Kafa travması ile başvuran hastalarda, intrakraniyal yaralanmaları saptamada bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar BBT, kafa içi yaralanmaları doğrulamak veya dışlamak için kesin ve hızlı tanı sağlasa da, henüz büyüme çağında olan çocuk hastalar için radyasyon, ileri yaşamlarında gelişebilecek kanser için bir risk olabileceği hususunda endişeleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca, BBT incelemsi için zaman zaman sedasyon gerekebilmesi de aileler ve hasta için ayrı bir risk ve endişeye neden olmaktadır. Son yıllarda artan malpraktis davaları ile pediatrik kafa yaralanmalarında BBT uygulama oranlarında büyük artışlar olduğu rapor edilmiştir. BBT kullanımındaki geniş artış çocuk sağlığı için endişe vericidir.Yine yaygın ve gereksiz kullanımı sağlık giderlerinde artışa sebep olmaktadır.Kafa travmasıyla gelen çocuk hastada en iyi BBT endikasyonlarını belirlemek için bilimin ışığında klinik karar kuralları geliştirilmiştir. Yüksek metodolojik kaliteye sahip çok merkezli büyük çalışmalarda elde edilen üç klinik karar kuralı şunlardır: PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network), CATCH(Canadian Assessment of Tomography for Childhood Head Injury) ve CHALICE (Children‟s Head Injury Algorithm for the Prediction of Important Clinical Events). Bu çalışmada amacımız toplumumuzda PECARN, CATCH ve CHALICE kurallarının tanısal performanslarını değerlendirmek, geçerliliklerini saptamaktır. Çalışmamızda 01/01/2019-31/12/2021 tarihleri arasında retrospektif olarak, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil servisine kafa travması nedeniyle başvuran, BBT çekilen, 18 yaş altı 1162 hastaların öyküsü, fizik muayene bulguları, BBT sonuçları ve tedavileri retrospektif olarak incelendi. Klinik özelliklerine göre PECARN 1162, CATCH 1157 ve CHALICE 1153 hasta için değerlendirildi. Hastaların 98'inde patolojik BBT bulgusu saptandı. Travmatik beyin hasarını saptama da, PECARN kuralının duyarlığı %62,2 özgüllüğü %79,05; CATCH kuralının duyarlığı %53,1 özgüllüğü %83,7; CHALICE kuralının duyarlığı %46,9 özgüllüğü %84,6 olarak bulundu. Çocukluk çağında travmatik beyin hasarını değerlendirmede PECARN klinik karar kuralının CATCH ve CHALICE göre patolojik BT sonuçlarını saptamada daha belirleyici olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Head trauma in children constitutes a significant part of the emergency service applications.In the United States, approximately 600,000 patients under the age of 18 apply to emergency services every year; It has been reported that over 60000 hospitalizations were made and 7400 children died because of this.According to the results of another study from England; Between 2000 and 2011, there was a 10% increase in the number of patients admitted to emergency departments due to head trauma.In our country, especially in the pediatric age group, the number of patients who apply to the emergency services due to head trauma is high, and it is among the diseases that cause serious mortality and morbidity in the pediatric age group.Early recognition and correct guidance of patients with severe head trauma by pediatric emergency physicians is extremely important to reduce morbidity and mortality.Majority of the patients admitted to the emergency department are minor head traumas without clinical symptoms or signs.Traumatic brain injury, which is an important cause of disability and death in childhood, is a process that includes pathophysiological changes in the brain tissue caused by external mechanical forces, has the possibility to affect temporary or permanent cognitive, physical and psychosocial functions, and is accompanied by decreased or variable consciousness. Computed brain tomography (CT) is accepted as the gold standard method for detecting intracranial injuries in patients presenting with head trauma.Although CT provides a precise and rapid diagnosis to confirm or exclude intracranial injuries, radiation for children who are still at the age of growth also raises concerns that there may be a risk of cancer that may develop in later life.In addition, the fact that sedation may be required for CT from time to time also causes a separate risk and concern for families and the patient.In recent years, it has been reported that there has been a great increase in the rates of CT application in pediatric head injuries with increasing malpractice cases.The wide increase in CT use is a concern for child health.Again, its widespread and unnecessary use causes an increase in health costs.Clinical decision rules have been developed in the light of science to determine the best CT indications in pediatric patients presenting with head trauma. Three clinical decision rules from large multicenter studies of high methodological quality are; PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network), CATCH (Canadian Assessment of Tomography for Childhood Head Injury) and CHALICE (Children‟s Head Injury Algorithm for the Prediction of Important Clinical Events ). Our aim in this study is to evaluate the diagnostic performance of PECARN, CATCH and CHALICE rules in our society and to determine their validity. We retrospectively analyzed the findings of physical examination findings of patients under 18 years old who were admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital Emergency Medical Clinic between 01/01/2019-31/12/2021 due to head trauma CT outcomes and treatments were retrospectively reviewed. A total of 1162 patients were eligible for PECARN 1162, CATCH 1157, and CHALICE 1154 patients. Pathological CT findings were detected in 98 of the patients. The sensitivity of the PECARN rule was 62.2%, the specificity was 79,05%, the sensitivity of the CATCH rule was 53,1, the specificity was 83,7%, the sensitivity of the CHALICE rule was 46,9%, and the specificity was 84,6%. Given the populations to which the rules apply, it is understood that the PECARN rule is more determinative in detecting pathological CT outcomes according to CHALICE and CATCH.