Otoskleroz Tiplerinde Cerrahi Tedavi Sonuçlarının Karşılaştırılması
Comparison of Surgical Treatment Results in Otosclerosis Types
  1. Tez No: 656356
  2. Yazar: SERKAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Otoskleroz otik kapsülün primer bir hastalığıdır. Anatomik olarak tutulum yerine ve tutulum şekline göre stapedial otoskleroz, koklear otoskleroz ve histolojik otoskleroz olarak sınıflandırılabilir. Bununla birlikte otoskleroz klinik olarak iletim tipi, miks tip ve sensorinöral tip işitme kaybına yol açmaktadır. Materyal Metod: Çalışmamızda Ocak 2003 ile Eylül 2011 tarihleri arasında otoskleroz ön tanısı ile cerrahi tedavi uyguladığımız 95 hastanın dosyaları taranarak preoperatif ve postoperatif odyogram sonuçlarına ulaşabildiğimiz 86 hastanın preoperatif ve postoperatif hava eşiği, kemik eşiği ve hava- kemik aralığı karşılaştırılarak işitme kazançları belirlendi. Operasyon sırasında stapes suprastriktürü alınmadan önce taban rengine göre hastalar mavi (%67), beyaz (%21) ve obliteratif (%12) olarak gruplara ayırıldı. 54 hasta lokal, 32 hasta genel anestezi altında, small fenestra tekniği kullanılarak stapedetomi yapıldı ve 0.6 mm teflon piston tatbik edildi. Bulgular: Cerrahi sonrası gruplara ayırmadan önce ortalama kemik yolundaki işitme kazancı 4 dB, ortalama hava yolundaki işitme kazancı 20 dB ve ortalama hava-kemik aralığı işitme kazancı 16 dB olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction Otosclerosis is a primary disease of the otic capsule. Anatomically, it can be classified as stapedial otosclerosis, cochlear otosclerosis and histological otosclerosis according to the place of involvement and the form of involvement. However, otosclerosis causes clinically conductive, mixed, and sensorineural hearing loss. Material and method: In our study, the preoperative and postoperative air threshold, bone threshold and air-bone gap of 86 patients whose preoperative and postoperative audiogram results were obtained by scanning the files of 95 patients who were treated with a pre-diagnosis of otosclerosis between January 2003 and September 2011 were compared, and their hearing gains were determined. Before stapes suprastricture was taken during the operation, the patients were divided into blue (67%), white (21%) and obliterative (12%) groups according to the base color. Stapedetomy was performed in 54 patients under local anesthesia, 32 patients under general anesthesia using the small fenestra technique and a 0.6 mm teflon piston was applied. Results: Before grouping after surgery, it was observed that the average hearing gain in the bone conduction was 4 dB, the mean hearing gain in the airway was 20 dB, and the average air-bone gap hearing gain was 16 dB.