Postoperatif endoftalmi tedavisi ve klinik sonuçlar
Postoperative endophthalmitis treatment and clinical results
- Tez No: 656355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Postoperatif endoftalmi halen göz cerrahisinin en korkulan komplikasyonlarından biridir. Bu çalışma postoperatif endoftalmili hastaların klinik özellikleri, risk faktörleri, tedavi yaklaşımları ve prognozunu incelemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz kliniğinde haziran 2005 – ocak 2009 tarihleri arasında postoperatif endoftalmi tanısı konulan olgular prospektif olarak incelendi. Postoperatif endoftalmi tanısını takiben bakteriyolojik inceleme için vitreus ve ön kamara sıvısı örneği alınıp intravitreal antibiyotik enjeksiyonu yapıldı. Yeterli klinik düzelme olmayan olgulara ilaveten tekrar intravitreal antibiyotik, ön kamara lavajı ve/veya pars plana vitrektomi tedavileri uygulandı. Bakteriyel kültür sonuçları, medikal ve cerrahi tedavilere alınan yanıtlar kayıt edilerek takip sonuçları değerlendirilip istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya postoperatif endoftalmi tanısı alan 41 olgu dahil edildi. Endoftalmi 38 (%92.8) gözde katarakt cerrahisi ve/veya göz içi mercek implantasyonu sonrasında gelişmişti. Trabekülektomi (1 göz, %2.4), parsiyel penetran keratoplasti (1 göz, %2.4) ve pars plana vitrektomi (1 göz, %2.4) diğer nedenleri oluşturmaktaydı. Vitreus / hümör aköz kültürü olguların %46.3'ünde pozitifti. Tüm olgulara en az 1 kez intravitreal antibiyotik (1mg/0.1 ml vankomisin + 2mg/0.1 ml seftazidim veya 1mg/0.1 ml vankomisin + 400μg/0.1 ml amikasin) enjeksiyonu yapıldı. Yirmidört olguda intravitreal antibiyotik enjeksiyonunu tekrarlamak gerekti. Onbeş olguya pars plana vitrektomi yapıldı. Sonuç olarak; ışık hissini kaybeden üç (%7.1) olguda evisserasyon yapıldı. Olguların görme düzeyleri; bu üç olgu ile beraber toplam 7 (%17.1) olguda ışık hissi kaybı gözlenirken, 12 (%29.3) olgu ışık hissi-el hareketi, 11 (%26.8) olgu 1 metreden parmak sayma-0.1 arasında, 10 (%24.4) olgu 0.1 ve üzerinde görme keskinliği ile sonuçlandı. Bir (%2.4) olguda yaşından ötürü görme alınamadı. Kültür pozitifliği ve pars plana vitrektominin görme prognozu üzerine etkisi saptanmadı. TARTIŞMA: Postoperatif endoftalmi olgularında tanı konulduğunda hemen intravitreal antibiyotik uygulaması, gerektiğinde tekrarlanması ve gereken olgularda cerrahi tedavilerin uygulanması ile kabul edilebilir görsel ve anatomik sonuç elde etmek mümkündür. İlk başvurduğunda ağır klinik bulguları olan olguların prognozları daha ağır olmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Endophthalmitis is still one of the most frustrating complications of ophthalmic surgery. In this study we aimed to evaluate the clinical features, risk factors, treatment strategies and prognosis in patients with postoperative endophthalmitis. MATERIALS and METHODS: We evaluated postoperative endophthalmitis prospectively between june 2005 and january 2009 in Ankara Training and Research Hospital, Ministry of Health, Department of Ophthalmology. After the diagnosis of endophthalmitis vitreous and aqueous humor samples were cultured as soon as possible for bacteriologic examination. Patients were treated immediately with intravitreal antibiotic injection. In cases with no improvement reinjection of antibiotics and/or pars plana vitrectomy was performed. Bacteriologic culture results, outcome of medical and surgical treatments were recorded and analysed statistically. RESULTS: Forty one patients were included in the study. Endophthalmitis developed in 38 (%92.8) eyes after cataract surgery and/or intraocular lens implantation, in 1 (%2.4) eye after glaucoma surgery, in 1 (%2.4) eye after partial penetrating keratoplasty, and in 1 (%2.4) eye after pars plana vitrectomy. Cultures from vitreous / aqueous humor specimens were positive in %46.3 of the patients. All the cases had at least one intravitreal antibiotic (1mg/0.1 ml vancomycin + 2mg/0.1 ml ceftazidime or 1mg/0.1 ml vancomycin + 400μg/0.1 ml amikacin) injection. Intravitreal antibiotic injection had to be repeated in 24 (%58.5) of the cases. Pars plana vitrectomy was performed in 15 (%36.6) cases. Evisseration was performed in 3 (%7.1) cases light perception was lost. Including these 3 cases in 7 (%17.1) cases light perception was lost. In 12 (%29.3) cases, visual acuity was between light perception-hand motion, in 11 (%26.8) cases visual acuity was between counting fingers–0.1, in 10 (%24.4) cases visual acuity was 0.1 and above. We couldn't measure visual acuity in one (%2.4) preverbal patient. Bacterial identification and pars plana vitrectomy didn't change functional outcome in our series. CONCLUSIONS: In cases with a diagnosis of postoperative endophthalmitis early treatment with intravitreal antibiotic injection or injections and pars plana vitrectomy are useful in maintaining an acceptable final visual and anatomical outcome. Visual and anatomical prognosis may be worse in patients with serious clinical findings in the first examination.