Yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografinin temporal kemik hastalıklarındaki yeri
The Significance of high resolution computed tomography in temporal bone diseases
- Tez No: 11477
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
76 VII- ÖZET Temporal kemiğin gerek yapısının küçük olması, gerekse anatomisinin karışıklığı nedeniyle, konvansiyonel radyolojik yöntemlerle incelenmesinde güçlükler bulunmaktadır. Temporal kemiğin radyolojik incelemesinde YRBT son yıllarda yeni bir yorum getirmiştir. Çalışmamızda, 100 vakaya ait 108 patoloji YRBT ile incelenmiştir. Konjenital kemik anomalisi, enflamatuar kulak hastalıkları, temporal kemik kırıkları, intakt kulak zarı gerisinde iletim tipi işitme kaybı, periîerik fasiyal paralizi, tümör, otoskleroz, iç kulak tipi yakınmaları olan hastalar YRBT ile incelenmiştir. 83 vaka operasyona aınmış, operasyon sonuçları ile YRBT bulguları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
77 VIII- SUMMARY THE SIGNIFICANCE OF HIGH RESOLUTION COMPUTED TOMOGRAPHY IN TEMPORAL BONE DISEASES There exists some difficulties in conventional radiological examination of temporal bone because of having complicated anatomical sturcture. So, among the efforts towards obtaining clearer results, high resolution computed tomography has been appeared to be valuable in detecting the pathologies of temporal bone. 108 ear pathologies belonging to 100 patients were inflammatory lesions, temporal bone traumas, conductive hearing losses with intact drum, peripheric facial nerve palsies, tumors, otosclerosis, inner ear problems were evaluated with high resolution computed tomography and the operation results were compared with the peroperative findings in 83 cases.