Hepatektominin intestinal permeabilite, adezyon molekülleri ve immün yanıt üzerine etkileri
Effect of hepatectomy on intestinal permeability, tight junctionproteins and immune response
- Tez No: 656368
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ABBASOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Karaciğer retiküloendotelyal sistemin ana organlarından biridir. Hepatektomi sonrası intestinal permeabilite ve intraabdominal enfeksiyon riski artmaktadır. Bunun nedeni olarak birçok mekanizma suçlanmakta olup klinikte hepatektomi sonrasındaki enfeksiyöz komplikasyonların azaltılabilmesi için bu mekanizmaların bilinmesi önem taĢımaktadır. ÇalıĢmamızda nötrofillerin, granülosit-myeloid baskılayıcı hücrelerin (immatür nötrofillerin) ve tight junction proteinlerin deneysel %70 hepatektomi modelinde intestinal permeabilite ve enfeksiyon geliĢmesindeki rolünün ortaya konulması amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: Bu çalıĢmada 40 adet erkek BALB/c farede %70 hepatektomi veya sadece laparatomi yapılmıĢ, ameliyat sonrası 48. ve 120. saatte çeĢitli değiĢkenler ölçülmüĢtür. Floresan izotiyosiyanat dekstran ile intestinal permeabilite ölçülmüĢ ve periferik kan, karaciğer, kemik iliği, bağırsak örneklerinden akım sitometri ile granülosit-myeloid baskılayıcı hücreler ve matür nötrofiller sayılmıĢtır. Ayrıca bu örneklerin yayma örnekleri hematoksilen eosin ile boyanarak akım sitometri sonuçlarının sağlaması yapılmıĢtır. Proksimal jejunumdan alınan örneklerden de histopatolojik skorlama ve otoantikor boyanarak klaudin-3 ve zonula okludens-1 yoğunluğu değerlendirilmiĢtir. Bulgular: Hepatektomi sonrasında intestinal permeabilitenin arttığı (3,6mg/ml) ve 5. günde normale dönmeye baĢladığı (2,2mg/ml) görüldü. Majör hepatektominin matür nötrofil (%7 ± 1 vs. %2.7 ± 0.8, P:0.046) ve immatür nötrofil (%19.5 ± 1.5 vs. %3.1 ± 0.5 P:0.0110) üretimini ve kana salınmasını uyardığı görüldü. Proksimal jejenum örneklerinde kontrol gruplarına göre cla-3 ve ZO-1 yoğunluğunun azaldığı hepatektominin TJ yoğunluğunu azalttığı görüldü. Çıkarım: Sağlıklı farede periferik kanda immatür nötrofil bulunmamakta olup hepatektomi sonrası periferik kanda immatür nötrofiller görülmektedir. Hepatektomiden sonraki ilk günlerde (2. gün) kandaki ve bağırsaktaki matür nötrofil sayısı artıĢı ile paralel bağırsak permeabilitesi de artmaktayken bir süre sonra (5. gün) immatür nötrofil sayısı artmakta ve intestinal permeabilite azalmaktadır. Bulgular, matür/immatür nötrofil oranlarının hepatektomi sonrası intestinal permeabilite artıĢı ve enfeksiyon geliĢiminde rolünün olabileceğini düĢündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Liver is one of the main organs of the reticuloendothelial system. Studies have shown that intestinal permeability and infectious complications are increasing after hepatectomy. Many mechanisms are responsible for these complications, and should be known for the prevention of infectious complications after hepatectomy.The aim of this study is to reveal the role of granulocyte-myeloid derived supressor cells (immature neutrophyls) and tight junction proteins on intestinal permeability and infectious complications after %70 hepatectomy in an experimental mouse model . Material and method: Residual liver, peripheral blood, bone marrow and intestinal samples had been evaluated for granulocyte-myeloid derived supressor cells, mature neutrophils in flow cytometry. Intestinal permeability was assessed by fluorescein isothiocyanate dextrane in 40 male BALB/c mice on the 2. and 5. days after %70 hepatectomy or only laparatomy. Cla-3 and ZO-1 proteins were assessed in proximal jejunum with spesific immunohistochemistry. Results: We have found that intestinal permeability is increased after hepatectomy (3,6mg/ml ) and decreased on 5th day (2,2mg/ml). Major hepatectomy resulted in immature (%19.5 ± 1.5 vs. %3.1 ± 0.5 P:0.0110) and mature (%7 ± 1 vs. %2.7 ± 0.8, P:0.046) neutrophil proliferation in bone marrow and releasing from bone marrow to peripheral blood. Mature neutrophils might be causing increasing of intestinal permeability and immature neutrophils might be causing decreasing of intestinal permeability. In proximal jejenum samples, cla-3 and ZO-1 are decreased compared to control group. In hepatectomy post operation 2nd day group TJ distibution decreased significantly. Conclusion: In normal mice there is no immature neutrophils in peripheric blood but after hepatectomy immature neutrophils are seen in peripheric blood. On the early days after hepatectomy increase in mature neutrophil levels might be parallel to intestinal permeability changes and after 5 days immature neutrophils are still increasing but intestinal permeability is decreased. We conclude that major hepatectomy caused; increase in intestinal permeability, neutrophil proliferation and decrease in TJ distribution on mice.