Elektronik devrelere nullor modelinin uygulanması
Application on nullor model to electronic circuits
  1. Tez No: 65639
  2. Yazar: ESMA UZUNHİSARCIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada; lineer, karşılıklı olmayan (non-reciprocal) tüm devrelerin gerçekleştirilmesinde pasif elemanlara ilave olarak aktif elektronik elemanlar için geliştirilen nullor modeli incelenmiştir. Uygulama için seçilen örnek devrelere, PSPICE simülasyon programı ve nullor modeli uygulanıp, bir karşılaştırma yapılmıştır. Buna göre, nullor modelinin tercih edilme sebepleri ve sağladığı faydalar belirtilmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; nullor modelinin tanıtımı ile kullanım alanları verilmiş, aktif elektronik devre elemanlarından; transistorun, op-amp'ın (İşiemsel Kuvvetlendirici) ve kontrollü kaynakların nullor modelleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde elektronik devrelerden; Negatif Empedans Dönüştürücüsü (n.i.c), Jirator (Gyrator) ve İkinci Kuşak Akım Taşıyıcılarının (CCII) nullor modelleri verilip, voltaj modlu devrelerden akım modlu devrelere dönüşümün nasıl yapılabileceği açıklanmıştır. Ayrıca, nullor'un aktif RC devre sentezindeki yeri ile CCII temelli kontrollü kaynak tasarımı için pratik düşünceler verilmiştir. Üçüncü bölümde analiz için, hem nullor modeli hem de PSPICE programı tek katlı, çok kaili ve geri beslemeli kuvvetlendiricilere uygulanmış ve her iki çözümde elde edilen neticelerin bir karşılaştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise; elektronik devrelerde aktif elemanların parametrelerinden bağımsız bir çözüm modeli olan nullor'la ilgili yapılan çalışmaların sonuçları tartışılmış ve konunun bir irdelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, nullor model is investigated for all linear and non-reciprocal circuits which are developed for active electronic elements in addition to passive elements. Nullor model and PSPICE simulation program are applied sample circuits chosen for this particular application and the comparison is then given, the advantages of using nullor model are discussed. /According to the results, the reasons for prefering nullor model are explained. This study consist of four chapters. In the first chapter, nullor model is described and its application fields are given. Especially, active electronic elements; transistor, op-amp (Operational Amplifier) and controlled sources are introduced. in the second chapter, it is explained how to be transformed voltage-mode circuits in to current-mode circuits by pointing out the nullor model of electronic elements such as Negative Impedance Converter, Gyrator and Second Generation Current Conveyor (CCII). I lie place of active RC-circuit synthesis of nullor and controlled sources design based on CCII for practical usage are depicted. In the third chapter, nullor model and PSPICE simulation program are applied to one stage, uuilti stage and feedback amplifiers and then the both results are compared. In the last chapter, the study of a nullor solution model which is independent from electronic active element parameters is given and the results are shown and discussed.