Montaj hatlarının optimizasyonu ve simülasyonu
Optimisations and simulations of assembly lines
- Tez No: 65638
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VI ÖZET Günümüz endüstrisinde montaj hatlarının dengelenmesi en önemli problemlerden biridir. Montaj hatlarında bir mamulün montajı birçok parça ve alt montajlı ünitenin bir araya getirilmesi ve bunların üzerinde bir dizi işlemin uygulanmasıyla gerçekleştirilir. İşlemleri yapacak elemanlar hat boyunca sıralanmış işçi ve/veya robot gruplarıdır. Montaj üretimindeki temel problem; istenilen üretim miktarını karşılayabilmek için istasyonlardaki eleman sayılarını gerekli çalışma süreleri bakımından dengelemek suretiyle elemanların istasyonlardaki çalışma sürelerinin optimum dağılımını sağlayarak boş zamanın minimum seviyeye indirilmesidir. Bununla beraber klasik hat dengeleme metodları her bir operatörün devamlı bir istasyonda kalarak aynı işi devamlı tekrar ettiği kabulüne dayanmaktadır. Bu metodlar üretim seviyesinin yeterince yüksek olmadığı hallerde optimum çözümü verememektedirler. Bu sebeple bu çalışmada biraz daha kalifiye eleman kullanmak suretiyle bu elemanların esnek iş gücü şeklinde ihtiyaca göre farklı istasyonlarda kullanılabileceği düşünülmüş ve bu şartlara göre dengeyi sağlayabilecek“C”programlama dilinde bir simülasyon programı geliştirilmiştir. Program sayesinde, montaj hattından istenen günlük mamul adedi ve montaj/altmontaj istasyon sayılan ve istasyonlardaki birim zamanlar verilerek, optimum işçi/robot sayısı ve bu unsurların istasyonlardaki çalışma süreleri ayarlanabilmektedir. Böylece montaj hattında herhangi bir aksama meydana gelmeyecek şeklinde bir ön düzenleme yapılabilmektedir. Daha sonra belirlenen düzenlemeye göre montaj hattı ekranda görüntülenmekte ve montaj istasyonlarındaki işlemler dinamik ekranda gerçek veya Ölçekli zamanda takip edilebilmektedir. Belirlenen dengeleme parametrelerinde hata olması halinde, meydana gelebilecek aksamalar yerinde ekrandan görülebilmekte ve uyan mesajı alınmaktadır. Bu durumda gerekli ayarlamalar yapılarak sistem optimize edilemektedir. İşlem süreleri belirli bir ölçekte küçültülerek, örneğin 9 saatlik bir günlük çalışma 1/60 zaman ölçeği kullanılarak 9 dakikada izlenebilmekte ve gerçek düzenlemelere temel teşkil edecek parametreler kısa bir sürede denenmiş olmaktadır. Ayrıca, program gerçek uygulama ile paralel olarak gerçek zaman ölçeğinde çalıştırılarak, gerçek üretimin, her safhasında planlandığı gibi sürüp sürmediğini kontrol edebilmek amacıyla da kullanılabilmektedir
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Assembly line balancing is one of the most important problems of the contemporary industry. In assembly lines, assembling of a product is accomplished by collecting some parts and subassembly parts and performing some operations on them. Suggested operations are performed by human beings and/or robots placed along the assembly line. The main problem in the assembly production; is to minimize the idle time of the operators by adjusting the number of operators in the work stations according to balance working hours of them in each work stations. 'o But the classical line balancing methods are depending on the acceptation of each operators will work continuously in the same workstations. These methods can't give optimum result, when the production level isn't high enough. For that reason, in this study, it is thought the possibility of using more qualified operator as flexible workforce, and assigning those operator to the different work stations as required during assembly operations. To achieve this results a graphical based simulation package was programmed in“Turbo C”programming language. By using the program, most suitable number of operator/robot quantity and the working hours of those ones in the workstation can be adjusted by giving the values of daily production number of assembly/subassembly stations and their unit times. Thus it can be made preadjustment of input variables to prevent any interruption in the assembly line, And then according to those adjustments image of the assembly line can be seen from the computer screen and the processes of the assembly line can be followed from dynamic screen according to real or scaled time. When there is an error in the balancing parameters., they can be seen from the screen and warning signal can be taken. Consequently; the system can be optimized, by making necessary adjustments. The processing time can be scaled according to presumed value, for example 9 hours daily working hours can be watched in 9 minutes by using 1/60 time scale and the parameter based to real system can be tested in a shorter period. In addition to this,the program can be run in real time ( scale =1) and the production can be controlled whether it's continuing as planned or not.