PTT Telefon hatlarıüzerinden bilgisayar yardımıyla elektronik sistemlerin kontrol edilmesi
Control of the electronic system by means of the computer over the PTT telephone lines
- Tez No: 65641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada bilgisayar yardımıyla birden fazla elektronik donanımın çalışmasının kontrolü amaçlanmıştır. Bu sistemde elektronik cihazların çalışmalarının başlatılması ve çalışma sürelerinin ayarı gibi bir takım kontrol parametrelerinin uzaktan, telefon hatları üzerinden gönderilmesi düşünülmüştür. Ayrıca sistemin çalışması çeşitli safhalarda kontrol edilebilecektir. Düşünülen sistem telefon hattından komutları almadan önce otomatik olarak sesli cevap verecek ve kontrol menüsündeki cihaz listesini ve bu cihazlara ulaşım şekillerini belirtecektir. Bu tip sistemler günümüzde telebilgi sistemlerinde ve bazı TV kanallarında joystick ile oynanan oyunlarda joystickin görevini yapacak şekilde kullanılmaktadır. Sesli cevap verme sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı diğer bir yer ise tele sekreterli telefonlardır. Bu telefonlarda sesli cevaptan sonra bir kayıt mekanizması devreye alınarak arayan kişinin sesinin kaydedilmesi mekanik veya elektronik olarak sağlanmaktadır. Son günlerde bilgisayarlı otomatik cevap verme sistemleri ve bilgisayarlı telefon sistemleri fazlaca yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu konuda çeşitli yayınlarda internet mevzuunda olduğu gibi abartılı sayılabilecek bir takım yayınlara rastlanmaktadır. Buna örnek olarak McGraw Hill şirketinin çıkarmış olduğu“telecom”dergisinin Haziran 1996 sayısında yayınlanmış olan“paketlenmiş sesin teknolojinin bekçi köpeği olduğuna”dair olan makaleyi zikredebiliriz. Bu çalışmanın ilk kısmında telefon hatları ve klasik bir telefonun çalışma yöntemi ele alınmıştır. İkinci kısımda ise düşünülen sistemin çalışma prensibi, bilgisayarın bu sistemi denetlemek için icra edeceği program, sesin dijitale dönüştürülmesi ve delta modülasyon hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise DTMF sinyallerinin çözülmesi ve MT8870 ton çözücüsü ve KS58015 ton enkoderi hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this project, control of the electronic systems more than one by means of computer is aimed. In this control system, the control parameters such as starting and the operating durations of the electronic devices will be transferred remotely over the telephone lines. Also the operation of electronic devices will be controlled at any instant. This system presents its device list with voice before taking the touch tone commands from the telephone lines. Those kind of systems are being used nowadays in remote information gathering systems and some TV channels for game. Another application of this kind of systems is voice messaging systems. In those systems, after playing outgoing message, recording mechanism is turned on and the recording of the incomming voice message begins. Records will be made by mechanical (tape cassets) or electronic (SRAMs) manner. Automatic answering systems and computer telephony are being popular lately. About this subject like internet exaggerated essays are printed. We can give as an example the essay on“packetized voice has long been a dog of a technology.”which is in telecom magazine, issue June 1996, published by McGraw Hill Company. In the first part of this study, telephone lines and the operating principles of the basic telephone are explained. In the second part, operation of the designed system, the software which controls the designed system, analogue - digital conversion of voice and the delta modulation are discussed. In the third part, decoding and encoding of DTMF signals, the operation of MT8870 tone decoder and the operation of KS58015 tone encoder are explained.