Investigation of solubility of some drugs using deep eutectic solvents
Ötektik çözgenler kullanılarak bazı ilaçların çözünürlüğünün araştırılması
  1. Tez No: 656410
  2. Yazar: FAKHRADDIN SAMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN SAMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, derin ötektik çözgenler kullanarak bazı ilaçların çözünürlüğünün araştırılması incelenmiştir. Bu çalışmada farklı DES'ler hazırlamak için, farklı hidrojen bağı alıcıları ve hidrojen bağı bağışçıları kullanılmıştır. HBA veya HBD değiştirilerek farklı DES tipleri sentezlenebilir. Seçilen HBA'lara ve HBD'lere göre, HBA ve HBD, ötektik noktayı veren belirli bir kompozisyon ile karıştırılmıştır. Karışımlar şişelere kapatılmış ve homojen çözeltiler oluşana kadar 80 °C'de bir ısıtıcıda ısıtılmıştır. Daha sonra, bu numuneler oda sıcaklığında saklanmış ve sadece sıvı halde kalan numuneler, zayıf çözünebilir modeller için oda sıcaklığında çözücüler olarak test edilmiştir. Bazı ilaçlar, zayıf sulu çözünürlükleri nedeniyle çözünürlük deneyi için model ilaçlar olarak seçilmiştir. DESD'lerde ilacın çözünürlüğünü belirlemek için, boş bir DESD çözücüsüne fazla miktarda bir ilaç eklenmiş, ardından fazla katı çözünene kadar kuvvetli vortekslenmiştir. Elde edilen fazla ilacı içeren çözelti, dengenin sağlanmasını sağlamak için 24 saat bekletilmiştir. Çözünürlük ölçülmeden önce, fazla ilaç içeren çözelti bir şırınga filtre ünitesinden süzülmüştür. Filtrelenmiş DESD süpernatanındaki ilaç konsantrasyonu, bir Cary 50 UV-Vis spektrofotometresi üzerinde spektrofotometrik olarak belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation of solubility of some drugs using deep eutectic solvents has been studied. In this study, to prepare different DESs, different hydrogen bond acceptors and hydrogen bond donors was used. By changing HBA or HBD, different types of DESs can be synthesized. According to selected HBAs and HBDs, HBA and HBD were mixed with a specified composition which gives the eutectic point. The mixtures were sealed in vials and heated in an oven at 80◦C until homogenous solutions were formed. Subsequently, these samples were stored at room temperature and only those samples that remained liquid were tested as room-temperature solvents for model poorly soluble drugs. Some drugs were selected as model drugs for solubility experiment due to their poor aqueous solubility. To determine the drug solubility in DESDs, an excess amount of drug was added to a blank DESD solvent followed by vigorous vortexing until the excess solid remained undissolved. The resulting solution containing excess drug was left standing for 24 h to ensure equilibrium is going to be attained. Before the solubility is measured, the solution containing excess drug was filtered through a syringe filter unit. Then the drug concentration in the filtered DESD supernatant will be determined spectrophotometrically on a Cary 50 UV–Vis spectrophotometer.