Erzurum ilinde yetişen bazı çalı formlu ağaç yapraklarının ın vitro gaz üretim tekniğiyle yem değerlerinin belirlenmesi
Determination of feed values of some brush leaves growing in Erzurum by in vitro gas production technique
  1. Tez No: 656413
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma, Erzurum ilinde doğal halde yetişen ve küçükbaş hayvanların otlamaları taklit edilerek toplanan kuşburnu (Rosa canina L.), siyah meyveli kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.), dağ muşmulası (Cotoneaster nummularia L.), yaban elma (Malus sylvestris L.), yalancı iğde (Hippophae rhamnoides L.), tüylü kartopu (Viburnum lantana L.), alıç (Crataegus orientalis Pall. Ex M. Bieb.) ve kuş eriği (Prunus divaricata L.) çalı yapraklarının (ince yeşil saplı) yem değerlerini belirlemek ve kaba yem kaynaklarının yeterli olmadığı zamanlarda kaba yemlere alternatif olarak ruminant beslemede kullanılabilirliklerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalı yaprakları (ince yeşil saplı) Ağustos ayının ikinci haftası her biri en az on çalıdan olacak şekilde temin edilmiştir. Çalı yapraklarına ait besin madde kompozisyonları Weende analiz yönetime göre yapılmıştır. Çalı yapraklarının yem değerlerini belirlemek için in vitro gaz üretim tekniği kullanılmıştır. Bu teknikte kullanılacak olan rumen sıvısı 18 aylık yaşta kanül takılı iki adet İvesi koçtan temin edilmiştir. Alınan rumen sıvısı ve hazırlanan yapay tükürük çözeltisi kullanılarak 24 saatlik in vitro gaz ve metan üretimleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the feed values of brush leaves obtained from rosehip (Rose canina L.), burnet rose (Rosa pimpinellifolia L.), nummular (Cotoneaster nummularia L.), crab apple (Malus sylvestris L.), sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.), wayfaring tree (Viburnum lantana L.), oriental hawthorn (Crataegus orientalis Pall Pall. Ex M. Bieb.) and cherry plum (Prunus divaricata L.) naturally grown in Erzurum province using in vitro gas production technique and to investigate the usability of brush leaves as alternative hays. Source in ruminant feeding when hays are not sufficient or when produced in limited quantities. Method: Shrub leaves were obtained from at least ten bushes each in the second week of August. Nutrient composition of bush leaves were analyzed according to Weende. In vitro gas production technique was used to determine the feed values of bush leaves. The rumen cannulated two Awassi Rams, 18 months old, were used to get rumen fluid for gas production technique. The data obtained from shrub leaves releated to chemical composition, in vitro gas and methane gas production (MP), organic matter digestibility (OMD), metabolizable energy (ME) and net energy lactation (NEL) values were analyzed by using SPSS package program.