Soğuk yıldız lekelerinin boylamsal göç hareketinde görünen salınımlar
The oscillations seen in the longitudinal migration of the cool stellar spots
  1. Tez No: 656416
  2. Yazar: NURHAN ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, anakolda F ile M tayf türleri arasında sıcaklıklara sahip olan aktif yıldızlar üzerindeki soğuk yıldız lekelerinin davranışları ve sergiledikleri boylamsal göç hareketinde görülen salınımlar tespit edilmiş ve bu salınımların nedenlerinin neler olabileceği yorumlanmıştır. Tez kapsamında; literatürde pek fazla çalışması olmayan, aranılan kriterlere uygun olup ışık eğrilerinde soğuk leke kaynaklı sinüzoidal değişim gösteren 10 adet çift sistem seçilmiştir ve sistemlere ait Kepler Uydusu tarafından elde edilen yüksek çözünürlüklü gözlem verileri alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Lekelerin davranışının incelendiği sistemler; KIC 4357272, KIC 6025466, KIC 6058875, KIC 6962018, KIC 7798259, KIC 9210828, KIC 11706658, KIC 12599700, KIC 8669092, KIC 7671594'tür. Sistemlerdeki aktif bileşenler üzerindeki lekelerin boylamsal göç hareketi, thetamin (θmin) değişimi ve artıklarının tespit edilip yorumlandığı bu tez içerisinde ayrıca; 6 adet sistemin ışık eğrisi analizi, 2 adet sistemin de flare analizi gerçekleştirilerek bazı temel parametreler elde edilmiştir. Yapılan tüm analizler dahilinde, tezin tartışma kısmında genel bir karşılaştırılma yapılarak elde edilen tüm sonuçların tutarlı olduğu görülmüştür. F ile M tayf türleri arasında farklı sıcaklıklara sahip olan aktif yıldızların üzerindeki lekelerin boylamsal göç dönemlerinin, (B-V) ve sıcaklığın bir fonksiyonu olarak değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of cool starspots on active stars having temperatures between F and M spectral types in the main-sequence and the oscillations in the longitudinal migration they exhibit were determined and the reasons for these oscillations were interpreted. Within the scope of the thesis, 10 binary systems were selected, which did not have much work in the literature, were suitable for the criteria sought and showed sinusoidal changes in the light curves due to cool spots, and analyzes were carried out by taking the high-resolution observation data obtained by the Kepler Satellite. The systems which the behavior of spots is examined: KIC 4357272, KIC 6025466, KIC 6058875, KIC 6962018, KIC 7798259, KIC 9210828, KIC 11706658, KIC 12599700, KIC 8669092, KIC 7671594. In this thesis, the longitudinal migration, thetamin (θmin) exchange and its residuals of the spots on the active components in the systems are determined and interpreted. Some basic parameters were obtained by performing light curve analysis of 6 systems and flare analysis of 2 systems. As a result of all analysis, it was seen that all the results obtained by making a general comparison in the discussion part of the thesis were consistent. It has been found that the longitudinal migration periods of spots on active stars having different temperatures between F and M spectral types change as a function of their (B-V) and temperature.