Geometrik ve topolojik fazın dolanık kuantum durumları için incelenmesi
Investigation of geometric and topological phase for entangled quantum state
  1. Tez No: 656417
  2. Yazar: HASAN ÖZGÜR ÇILDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kuantum mekaniğinin en çarpıcı olgularından birisi olan dolanıklık, Einstein, Podolsky ve Rosen'ın yerellik-gerçeklik ilkelerinin tartışılması doğrultusunda yeni bir araç sağlar. Öte yandan, temel fizikte önemli rolleri olan geometrik ve topolojik fazlar, çeşitli kuantum sistemlerinde geniş uygulama alanlarına sahiplerdir. Bu tezde, işte bu iki derin veçhenin birlikte tartışılması amaçlanarak, kuantum dolanık durumlar için geometrik ve topolojik fazlar sistematik bir biçimde incelenmişlerdir. İlk olarak, herhangi bir yaklaşım yapılmaksızın, bütünüyle göreli kuantum mekaniği çerçevesinde topolojik Aharonov-Bohm, Aharonov-Casher ve He-McKellar-Wilkens fazları iki boyutta türetilmişlerdir. Sonrasında fazların aralarındaki elektromanyetik dualite ve özdeşlik ilişkilerinin bütünsel bir çerçevede irdelenmesiyle, dördüncü topolojik faz ve özel dinamik fazlar için matematiksel temellendirmeler yapılarak düşünsel deney düzenekleri önerilmiştir. Son aşamada, anılan süreçlerin dolanıklık ile olan ilişkilerinin anlaşılması ve sergilenen kuantum korelasyonlarını kavranabilmesi için Clauser-Horne-Shimony-Holt tipi Bell eşitsizlikleri tartışılarak, iki-taraflı Aharonov-Bohm ve Aharonov-Casher olayları dolanık demetler çerçevesinde ele alınmış, fazların spin bağımlılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entanglement constitutes one of the most profound aspects of quantum mechanics and provides a new tool to discuss the locality-reality principles of Einstein, Podolsky, and Rosen. On the other hand, geometric and topological phases play also a considerable role in fundamental physics and have already a wide range of applications in various quantum systems. In this thesis it is aimed to study these two deep aspects together: Namely, geometric and topological phases for entangled quantum states are investigated systematically. In the first part, starting from the formalism of the relativistic quantum mechanics the expressions for the topological Aharonov-Bohm, Aharonov-Casher, and He-McKellar-Wilkens phases are obtained in two dimensions without any approximation. Then electromagnetic duality and identity relationships between them are presented in detail and gedanken experiments for the fourth topological phase and special dynamic phases are proposed. In the last stage, to understand their roles in connection with the entanglement and comprehend the peculiar correlations exhibited, Clauser-Horne-Shimony-Holt type Bell inequalities are discussed, two-sided Aharonov-Bohm and Aharonov-Casher effects are reconsidered with the entangled beams, and the dependence of the phases on the spin has been investigated.