Lineer indiksiyon motorların raylı taşımacılık sistemlerine uygulanması
Application of the linear induction motors to the railway systems
- Tez No: 65642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, yüksek hızlı trenlerde tahrik gücü olarak kullanılan Lineer îndüksiyon Motorları ( Linear Induction Motor, LIM ) çeşitli yönleri ile incelenmiştir. Konu temel olarak, LIM teorisi ve çeşitli ülkelerdeki uygulamaları olmak üzere iki bölümde ele alınarak, ülkemizdeki uygulamalar da araştırılmıştır. LIM teorisinde, LIM tipleri, hava aralığı denklemlerinin Bir Boyutlu Analiz metoduyla çözümü ve hava aralığındaki magnetik alana etki eden parametreler detaylı olarak incelenmiştir. Yine bu bölümde, sadece lineer motorlarda ortaya çıkan ve Uç Etkisi olarak adlandırılan çok önemli bir problem de ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.Bu bölümün sonunda LIMlu çeşitli uygulamalar tanıtılarak, örnek bir test aracı ele alınmış ve bu aracın güç kaynağı ile fren sisteminden bahsedilmiştir. Tezin son bölümünde ise, çeşitli ülkelerdeki LIM'lu hızlı tren sistemleri, halen yürütülmekte olan projeler ve ülkemizde konu ile ilgili yapılan çalışmalar geniş bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, Linear Induction Motors (LIM), which are used as the propulsion force in high speed trains, are studied in various aspects. The subject is fiindamentally treated in two parts, as LIM theory and its applications in our country. In LIM theory, LIM types, solution of air gap equations by one-dimensional analysis method and parameters influencing the magnetic field in the air gap are discussed in detail. In this chapter an important problem called the End Effect and encountered only in linear motors is also explained in detail. At the end of this chapter, several applications of LIM are presented, a sample test vehicle considered and, its power supply and brake system are mentioned. In the last section of the thesis, examples from LIM based high speed train system in various countries, continuing projects and activities related to the subject in our country are investigated.