Ratlarda inkarsere ve strangüle ventral fıtık modellerinde serum iskemi modifiye albumin değerlerinin karşılaştırılması: deneysel çalışma
Comparison of serum ischemia modified albumin values in incarcerated and strangulated ventral hernia models in rats: experimental study
  1. Tez No: 656426
  2. Yazar: EKREM FERLENGEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnkarsere fıtıklarda IMA'NIN prediktif etkisini değerlendirmek. Yöntemler. Sıçanların üç grubu (n=7) ameliyat edildi. Grup I hapsedilmeyi taklit etmeyi amaçladı, Grup II boğulmayı amaçladı ve grup III sham gruptu. IMA ve LDH ölçümleri yapıldı. Sonuçlar. Strangüle taklit grubunda IMA seviyeleri anlamlı olarak daha yüksekti ve IMA seviyeleri anlamlı olarak daha yüksekti. taklitçi grupta postoperatif 6. saatte normal. LDH seviyeleri her iki hapishanede de anlamlı olarak daha yüksekti ve grupları taklit eden boğulma. Sonuç. IMA, nekrozu tahmin etmek için hapsedilen fıtıklarda etkili bir belirteç gibi görünüyor. Ancak bu hipotezi genelleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.
Özet (Çeviri)
To evaluate the predictive effect of IMA in incarcerated hernias. Methods. Three groups (𝑛 = 7) of rats were operated. Group I aimed to mimic incarceration, group II aimed the strangulation, and group III was the sham group. IMA and LDH measurements were made. Results. IMA levels were significantly higher in strangulation mimicking group and IMA levels were normal at postoperative 6th hour in incarceration mimicking group. LDH levels were significantly higher in both incarceration and strangulation mimicking groups. Conclusion. IMA seems to be an effective marker in incarcerated hernias to predict necrosis. But we need further studies to generalise this hypothesis.