Bir self cure universal adezivin farklı hassasiyet giderici macunlarla birlikte kullanımının dentin yüzeyindeki bağlanma dayanımına etkisi
The effect of using a self cure universal adhesive with different desensitizing toothpastes on the dentin bond strength
- Tez No: 656427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM BÜŞRA CEVVAL ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni geliştirilen self cure universal bir adeziv olan Tokuyama universal adezivin, farklı hassasiyet giderici diş macunlarıyla kullanımının, dentin makaslama bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 50 adet daimi 3.molar diş kullanıldı. Tüm dişlerin kökleri uzaklaştırıldıktan sonra mine yüzeyleri kaldırılıp bukkal ve lingual dentin yüzeyleri açığa çıkarıldı. Tüm dişler sırasıyla 600, 800, 1000 gritlik silikon karbid zımparalar ile zımparalandı ve rastgele 5 gruba ayrıldı. Grup 1: Sensodyne Bakım ve Onarım, Grup 2: İpana Pro-Expert (Sensitive protection), Grup 3: Colgate Sensitive Pro-relief, Grup 4: Prevdent diş macunu, Grup 5: Kontrol. Fırçalama işlemi 14 gün boyunca günde 2 kez 15 sn boyunca elektrikli diş fırçası (Oral B Professionel Care Triumph) ile gerçekleştirildi. Kontrol grubuna macun uygulanmadı. Kullanılan diş macunlarının dentin tübülü tıkama açısından değerlendirmesi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanıldı. Hassasiyet giderici macun uygulamasının ardından her grup; Clearfil SE-Bond (CSB) ve Tokuyama universal bond (TUB) uygulanmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. Adeziv uygulandıktan sonra tüm örnek yüzeylerine mikrohibrit universal bir kompozit rezin olan Filtek Z 250 (B3, 3M ESPE, St Paul, MN, USA) uygulama talimatlarına göre uygulandı. Daha sonra tüm örnekler termal siklüs cihazı ile toplam 5.000 döngü olacak şekilde yaşlandırıldı. Makaslama bağlanma dayanımı testi universal test cihazıyla gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin analizi iki yönlü ANOVA ve post hoc Tukey testi ile yapıldı (p≤0,05). Çalışmamızdan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, tüm gruplar arasında en yüksek ortalama bağlanma dayanımı değeri Grup 5'in CSB alt grubunda gözlenirken; en düşük ortalama bağlanma dayanımı değeri ise Grup 4'ün TUB alt grubunda gözlendi. Tüm CSB alt grupları, TUB alt gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bağlanma dayanımı değerleri gösterdi. 4.grup kullanılan adeziv sistemden bağımsız olarak kontrol gruplarına göre daha düşük bağlanma dayanımı değerleri gösterdi. Çalışmamızda kullandığımız self cure universal adeziv rezin, self etch sistemler içinde altın standart olarak kabul edilen Clearfil SE-bond kadar yüksek bağlanma dayanımı performansı gösterememiştir. Yeni geliştirilen self cure universal adezivlerin bağlanma dayanımları ile ilgili in vivo ve in vitro çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the use of Tokuyama universal adhesive, which a newly developed self-cure universal adhesive, with different desensitizing toothpastes on dentin shear bond strength. 50 permanent third molar teeth were used in our study. After removing the roots of all teeth, enamel surfaces were removed, and buccal and lingual dentin surfaces were exposed. All teeth were sanded with 600, 800, 1000 grit silicon carbide papers respectively, and randomly divided into 5 groups. Group 1: Sensodyne Repair and Protect, Group 2: Ipana Pro-Expert (Sensitive protection), Group 3: Colgate Sensitive Pro-relief, Group 4: Prevdent toothpaste, Group 5: Control. Brushing was performed with an electric toothbrush (Oral B Professionel Care Triumph) 2 times a day for 15 days for 15 seconds. No toothpaste was applied to the control group. Scanning Electron Microscope (SEM) was used to evaluate the toothpastes used for dentinal tubule occlusion. After desensitizing toothpaste application each group was divided into 2 subgroups; Clearfil SE-Bond (CSB) and Tokuyama universal bond (TUB). After the adhesive was applied, Filtek Z 250 (B3, 3M ESPE, St Paul, MN, USA), a microhybrid universal composite resin, was applied to all sample surfaces according to the application instructions. Then all samples were aged with a total of 5,000 cycles with the thermal cycle device. The shear bond strength test was performed with the universal test machine. The data were analyzed two-way ANOVA and post hoc Tukey test (p≤0,05). When the data obtained in our study were evaluated, the highest mean bond strength value among all groups was observed in the CSB subgroup of Group 5; the lowest mean bond strength value was observed in the TUB subgroup of Group 4. All CSB subgroups showed statistically higher bond strength values than TUB subgroups. Group 4 showed lower bond strength values compared to the control groups regardless of the adhesive system used. The self-cure universal adhesive resin, used in our study, did not exhibit a high bond strength performance as Clearfil SE-bond, which is considered the gold standard in self-etch systems. In vivo and in vitro studies are needed for the bond strength of newly developed self-cure universal adhesives.