Özel Tüketim Vergisinin tüketim davranışları üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of Special Consumption Tax on consumption behavior: Case of Turkey
- Tez No: 656425
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada Türkiye'de uygulanan tüketim vergisi ile mücadele ediyoruz. Genel olarak vergi türleri, sınıflandırılması, diğer ülkelerde uygulanan özel tüketim vergisi, uygulama nedenleri, özel tüketim vergisinin dünyada ve ülkemizde tarihi gibi çeşitli konular incelenmektedir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, verginin tanımı ve genel özellikleri, vergi tarihinin kökenleri, vergiye ilişkin temel kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, Özel Tüketim Vergisinin tanımı, özellikleri, Özel Tüketim Vergisinin uygulandığı ürünler, Özel Tüketim Vergisine ilişkin temel kavramlar, Özel Tüketim Vergisinin alınma nedenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, vergilerin tüketim davranışları üzerinde genel etkisi, ÖTV-in bireylerin tüketim davranışları üzerindeki etkisi, ÖTV-in harcanabilir gelir ile tüketim davranışlarına etkisi, ÖTV-in vergi yükü ile tüketim davranışlarına etkisi, Türkiyede ÖTV-in uygulanması ve kapsamı, ÖTV-in tüketim davranışları üzerinde etkisinin Türkiye örneğinde analizi değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n this study, we struggled with the consumption tax levied in Turkey. In general, various topics such as tax types, classification, special consumption tax applied in other countries, reasons of application, history of special consumption tax in the world and in our country are examined. The research consists of three parts. In the first chapter, the definition and general characteristics of tax, the origins of tax history, and the basic concepts of tax are discussed. In the second chapter, the definition and characteristics of Special Consumption Tax, the products to which the Special Consumption Tax is applied, the basic concepts of Special Consumption Tax, the reasons for the Special Consumption Tax are examined. In the third part, the overall effect on the behavior of consumption taxes, the effect on consumption behavior of SCT in individual effect on consumption behavior SCT-in disposable income, the effects on consumption behavior SCT-in tax burden, SCT-in application and scope in Turkey ÖTV- the impact on the consumer behavior analysis are evaluated for example in Turkey.