Lineer anten dizisinin genlik uyarım katsayılarının genetik ve tabu araştırma algoritmaları kullanılarak optimize edilmesi
Optimisation of the amplitude excitation cofficients of linear antenna array by using genetic and tabu seach algorithms
- Tez No: 65644
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, arzu edilen diyagramı oldukça yakın bir biçimde verecek lineer anten dizisinin dizi faktörü ifadesindeki uyarım genlik katsayıları, genetik algoritma ve tabu araştırma algoritmaları kullanılarak optimum şekilde belirlenmiştir. Tabii seçme ve genetik bilimine dayanan genetik algoritma, değişik mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan bir optimizasyon tekniğidir. Modern sezgisel algoritmalardan biri olan tabu araştırma algoritması da oldukça yeni ve zor problemlerin çözümünde kullanılan bir optimizasyon algoritmasıdır. Çok modlu problemler için global optimum çözümleri bulma yeteneğine sahiptir. Bölüm 1'de, anten sentezi, genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması hakkında temel bilgiler verilerek bu konularda yapılan çalışmalar sunulmuştur. Bölüm 2'de, temel genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması anlatılmıştır. Bölüm 3 'de eşit aralıklı, ardışıl faz uyarımlı ve enine ışımalı bir anten dizisinin uyarım genlik katsayıları, genetik ve tabu araştırma algoritmaları kullanılarak hesaplanmıştır. Bu katsayılar kullanılarak elde edilen dizi faktörlerinin, arzu edilen dizi diyagramları ile oldukça iyi bir uyumluluk içinde olduğu görülmüştür. Bu çalışmada bulunan sonuçlar, Fourier dönüşüm metodunun sonuçlan ile de karşılaştırılmıştır ve elde edilen sonuçların Fourier dönüşüm metodunun sonuçlarından daha iyi olduğu görülmüştür. Bölüm 4'de sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work, the excitation coefficients of a linear antenna array whose array factor will closely approximate the desired pattern have been optimally determined by using a genetic algorithm and a tabu search algorithm. The genetic algorithm, which is based on natural selection and genetic science, is an optimisation technique that has been applied for solving various engineering problems. Tabu search algorithm, which is one of the modern heuristic optimisation procedures, is also quite new and promising optimisation algorithm for difficult problems. It has the ability of finding global optimal solutions for multimodal problems. For these reasons, in this study the genetic and tabu search algorithms have been used for linear antenna array synthesis. The first section outlines the antenna synthesis, the genetic algorithm, tabu search algorithm and the previous works. In the second section, a basic genetic algorithm and tabu search algorithm have been explained. In the third section, the excitation coefficients of a broad-side antenna array for equally spaced and progressive phase excitation were optimized by using a genetic algorithm and tabu search algorithm. It was shown that the array factors obtained from these coefficients are in good agreement with the desired array patterns. The results reported here have been also compared with the results of Fourier transform method. It was found that our results are better than the results of Fourier transform method. In the last section, the results and suggestion have been presented.