Sonlu ve sonsuz mertebeli topolojik permütasyon gruplar üzerine
On finite and infinite topological permutation groups
  1. Tez No: 65645
  2. Yazar: HACI AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma Topolojik Permütasyon gruplar üzerinde yapılmıştır. Her grup üzerinde tanımlanan diskre ve indiskre topolojilere göre birer topolojik grupturlar. Fakat herhangi bir grup üzerinde tanımlanan bir topolojiye göre topolojik grup olması gerekmez. Bu tezde, permütasyon grupları üzerinde tanımlanan topoloji ile grup yapısının uyuşup uyuşmadığı, araştırılmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma hakkında genel bilgi verilmiş, ikinci bölümde tezde geçen temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Sn permütasyon grubu ve Sn nin bölüm grubunun bir topolojik grup olduğu gösterilmiştir. Buna ek olarak S" topolojik grubunun herhangi bir topolojik uzay üzerinde sürekli veya tam sürekli etkimesi incelendi. Son bölümde sonsuz permütasyon grubu S nin, e nin komşuluklar ailesi tarafından doğrulan topolojiye göre, topolojik grup olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work is about topological permutation groups. Each group with the discrete topology or indiscrete topology is a topogical group. But for any group with any topology on it may not be a topological group. In this study, it is investigated whether the topology on a permutation group is compatible with the group structure or not. This work consists of four chapters. In the first chapter, some general information about this thesis is given. In the second chapter, basic definitions and theorems are stated. In the third chapter, it is shown that permutation group Sn as well as its quotient group is a topological group. Furthermore, some continuously or proper continuously acting of Sn on a topological space are investigated. In the last chapter, it is established that infinite permutation group S with the topology induced from the neighbourhood family of the identity element e of S is not a topological group.