Çizgisel, düzlemsel ve dairesel anten dizilerinde genetik algoritma kullanarak örüntü şekillendirme
Antenna array pattern synthesis in linear, planar and circular arrays by use of genetic algorithm
  1. Tez No: 131069
  2. Yazar: AYDINER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÇİZGÎSEL, DÜZLEMSEL VE DAİRESEL ANTEN DİZİLERİNDE GENETİK ALGORİTMA KULLANARAK ÖRÜNTÜ ŞEKİLLENDİRME Aydıner TAŞKIN ÖZ Anten örüntülerinde yüksek yönelticilik, düşük yan kulakçık seviyesi, dar ana huzme genişliği ve belirli açılarda örüntü şeklinin bastırılmış olması gibi özelliklerin elde edilmesinde tek bir anten kullanımının başarımı sınırlı olmaktadır. Dizi antenler ise her bir dizi elemanının genlik ve faz uyarım katsayılarının ayarlanması ve dizi geometrisinin uygun tasarımıyla örüntü şeklinde istenilen özelliklerin sağlanabilmesine daha fazla imkan tanıdıklarından pratik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, önceden belirlenmiş özelliklere sahip bir örüntü şeklinin çizgisel dizilerdeki antenlerin uyarım katsayılarının genetik algoritma kullanılarak hesaplanmasıyla elde edilebilirliği araştırılmıştır. Ayrıca karmaşık anten besleme sistemlerinin kullanılmasına duyulan gereği ortadan kaldırmak üzere, sabit genlik ve sabit faz uyarımıyla beslenen eşit aralıklı yerleşime sahip dizilerde, arzu edilen ışıma örüntülerinin, dizi inceltme yöntemi ile de sağlanabildiği gösterilmiştir, inceltilmiş çizgisel bir dizideki antenlerden bazılarının rastgele bozulması sonucu, dizinin örüntü şeklinde oluşan bozulmaların bastırılabilmesi için bir yöntem önerilerek sağlanan iyileştirme sonuçları literatüre sunulmuştur. Ayrıca çizgisel bir dizide Taylor genlik dağılımıyla beslenen antenlerin oluşturduğu örüntü şeklinde ortaya çıkmakta olan ilk iki yan kulakçığın genetik algoritma kullanılarak bastırılabilmesinin mümkün olabileceği gösterilmiştir. Doğrusal diziler için gerçekleştirilen çalışma, düzlemsel ve dairesel anten dizilerine de genişletilerek istenen örüntü şeklinin, dizi elemanlarının genlik ve faz uyarım katsayılarının hesaplanması ve dizi inceltilmesi yöntemleriyle elde edilebilirliği araştırılmış ve sağlanan sonuçlar tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Anten dizileri, çizgisel diziler, düzlemsel diziler, dairesel diziler, örüntü şekillendirme, dizi inceltme, genetik algoritma Danışman : Dr. Çiğdem Seçkin GÜREL, Hacettepe Üniversitesi |Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
ANTENNA ARRAY PATTERN SYNTHESIS IN LINEAR, PLANAR, AND CIRCULAR ARRAYS BY USE OF GENETIC ALGORITHM Aydıner TAŞKIN ABSTRACT Single element antennas exhibit limited performance in the achievement of high directivity, low sidelobe levels, narrow main beam and nulls at particular angles in the radiational characteristics. On the other hand, antenna arrays, which are often used in practical applications, have better performance in obtaining the desired radiation pattern due to determination of the proper element amplitude and phase excitations and design of the suitable array geometry. In this thesis, possibility of obtaining pre-defined pattern characteristics depending on the optimization of amplitude and phase excitations of the antennas in linear arrays by using genetic algorithm is studied. Furthermore, in order to eliminate the need for the complex feed networks, the array antennas are fed with constant amplitude and phase excitations then thinned to get the desired pattern characteristics. In the case of failure of some antenna elements in a thinned linear array, a new tuning scheme is proposed to compensate the undesired shifts in the radiation pattern of the array and obtained results are presented to literature. Additionally, genetic algorithm is applied to another linear array fed with Taylor amplitude distributions is studied in order to suppress the first two sidelobes observed just near the main lobe. In the following parts, similar analysis are also performed for planar and circular array configurations. Optimization results for the purpose of obtaining desired pattern characteristics depending on the adjustment of amplitude and phase excitation coefficients and array thinning method by using genetic algorithm are obtained and discussed. Keywords : Antenna arrays, linear arrays, planar arrays, circular arrays, pattern synthesis, array thinning, genetic algorithms Advisor : Dr. Çiğdem Seçkin GÜREL, Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering