Şeker pancarı yıkama suyunda voltametrik olarak kurşun tayini
Voltammetric determination of lead in washing water of sugar beet
  1. Tez No: 656460
  2. Yazar: BURCU BÜTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada şeker fabrikalarında kullanılan prosesin adımlarından biri olan, şeker pancarı yıkama basamağında elde edilen yıkama suyunda bulunan ağır metallerden kurşun (Pb) miktarının belirlenmesi amacıyla yeni bir voltametrik analiz yöntemi geliştirilmiştir. Elektrokimyasal ölçümlerde üçlü elektrot sistemi kullanılmıştır. Camsı karbon elektrotun bizmut ile kaplanması sonucu çalışma elektrotu olarak bizmut elektrot üretilmiştir. Referans elektrot olarak Ag/AgCl, karşıt elektrot olarak ise platin tel kullanılmıştır. Kurşun tayini için 0,1 M KNO3 ortamında ve asetat tamponunda kare dalga anodik sıyırma voltametrisi (SWASV) ile bir analitik yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bizmut elektrot SWASV için 10 nM gözlenebilme sınırı ile çalışma aralığı 100 nM – 1000 nM olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this project, a new voltammetric method for the lead (Pb) heavy metal in the washing water obtained from the sugar beet washing step that is one of the stages of the process using in sugar plants have been developed. The three electrode cell was used in the electrochemical experiments. The working electrode was produced by coating a commercial glassy carbon electrode with bismuth. An Ag/AgCl and a platinum wire were used as reference and auxilary electrodes, respectively. A new analytical method has been enhanced for quantitative analysis of lead in 0,1 M KNO3 in acetate buffer by using square wave anodic stripping voltammetry (SWASV). It was found that the new bizmuth electrode could work with 10 nM as the limit of quantitation and in 100 nM – 1000 nM concentration range as linear working range.