Tüketici tutumu ve sağlık bilincinin organik gıda satın alma niyeti üzerine etkisi Iğdır ili örneği
The effect of consumer attitude and health awareness onorganic food purchase intention, the example of Iğdir province
  1. Tez No: 656459
  2. Yazar: ÖZNUR DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN MOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tüketici tutumu ve sağlık bilincinin organik gıda satın alma niyeti üzerine etkisine yönelik Iğdır ilinde bir araştırma yapılmadığı ve bu ilde yapılacak bir çalışmayla bölgede organik tarımın gelişmesine destek olabileceği, ayrıca yazına katkı sağlanabileceği amaçlanmaktadır. Çalışmada, genel olarak organik tarım, tüketici tutumu, sağlık bilinci ve satınalma niyeti kavramlarına ilişkin teorik bilgiler verilmiş ve araştırmanın değişkenleri olan tüketici tutumu, sağlık bilinci ve satın alma niyeti arasındaki ilişkilerin teorik çerçevesini belirlemeye yönelik açıklamalar yapılmıştır. Araştırma için hazırlanan anket Iğdır üniversitesi akademik ve idari personeline uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodların (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) yanında T Testi, Tek Yönlü Anova Testi, Korelasyon testi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi gibi istatiksel analizler uygulanmıştır. Çalışmada tüketici tutumu ile satın alma niyeti arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki başka bir ifadeyle bireylerin tüketici tutumu seviyelerinde bir artış olduğunda satın alma niyeti artmaktadır. Sağlık bilinci değişkeni ile satın alma niyeti değişkeni arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is that no research has been conducted in Iğdır regarding the effect of consumer attitude and health awareness on the intention to purchase organic food, and it is aimed that a study to be conducted in this province can support the development of organic agriculture in the region and contribute to the literature. In the study, theoretical information was given about the concepts of organic agriculture, consumer attitude, health awareness and purchasing intention in general, and explanations were made to determine the theoretical framework of the relationships between consumer attitude, health awareness and purchasing intention, which are the variables of the research.The questionnaire prepared for the research was applied to the academic and administrative staff of Iğdır University. In the analysis of the data, besides descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation), statistical analyzes such as T Test, One Way Anova Test, Correlation test, confirmatory factor analysis and structural equation modeling were used. In the study, when there is a statistically significant and positive relationship between consumer attitude and purchase intention, in other words, when there is an increase in the consumer attitude levels of individuals, purchasing intention increases. There was no statistically significant relationship between the health awareness variable and the purchase intention variable.