Toprak alkali metal katyonlarının kumarilik asit ve kumarilik asit/nikotinamid komplekslerinin sentezi ve yapısal özellikleri
Synthesis and structural properties of coumarilic acid and coumarilic acid / nicotinamide complexes of alkaline earth metal cations
  1. Tez No: 656472
  2. Yazar: EMRAH KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, yapılarında heteroatom ihtiva eden halkalı bileşikler ile bunların türevleri, tıp ve tarım gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu halkalı bileşiklerden birisi de kumarilik asittir. Kumarilik asit bir benzen halkası ve bu halkaya birleşmiş 2-furan karboksilik asit halkasından oluşan çift halkalı bir yapıya sahiptir. Halen, doğal veya sentetik türevlerinin kullanımı ile ilgili birçok farmasötik uygulama çalışması vardır. Kumarilik asit türevleri hakkında çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen (Masche ve ark., 1999; Karaliota ve ark., 2001), metal kompleksleri üzerindeki çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu çalışmalar da daha çok geçiş metal kompleksleri ağırlıklı olup yapısal karakterizasyonları tamamlanmış moleküllerdir (Köse, 2014). Bu çalışmada, 2+ yükseltgenme basamağına sahip 2A grubu toprak alkali metal katyonlarının (Mg2+, Ca2+, Ba2+, Sr2+) kumarilik asit ve kumarilik asit/nikotinamid koordinasyon bileşikleri sentezlendi. Elde edilen yeni moleküllerin yapısal özellikleri erime noktası, elemental analiz, infrared spektroskopi, tek kristal X-ışını difraktometresi (SC-XRD) ve toz X-ışını difraktometrsi ile çalışıldı. Ayrıca bileşiklerin termal kararlılıkları inert azot atmosferinde termal analiz (TGA/DTA) eğrileri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cyclic compounds containing heteroatoms in their structures and derivatives thereof are used in various fields such as medicine and agriculture. One of these cyclic compounds is coumarilic acid. Coumarilic acid has a bicyclic structure consisting of a benzene ring and a 2-furan carboxylic acid ring fused to this ring. There are currently several pharmaceutical application studies related to the use of natural or synthetic derivatives. Although numerous studies have been conducted on the derivatives of coumarilic acid (Masche ve ark., 1999; Karaliota ve ark., 2001), the number of studies on metal complexes is limited. In these studies, mostly transition metal complexes are predominantly molecules with structural characterizations completed. (Köse, 2014). In this study, the coordination compounds of coumarilic acid and coumarilic acid / nicotinamide were synthesized from 2A group alkaline earth metal cations (Mg2+, Ca2+, Ba2+, Sr2+) with 2+ oxidation steps. Structural properties of the new molecules were studied by melting point, elemental analysis, infrared spectroscopy, single crystal X-ray diffraction spectroscopy (SC-XRD) and X-ray powder diffraction. In addition, thermal stability of the compounds was investigated by thermal analysis (TGA / DTA) curves under inert nitrogen atmosphere.