Okul öncesi öğretmenlerinin matematiksel pedagojik alan bilgileri ile matematik eğitimine yönelik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between pre-school teachers 'mathematical pedagogical content knowledge and beliefs in mathematics education
- Tez No: 656475
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma kapsamında, okul öncesi öğretmenlerinin matematiksel pedagojik alan bilgileri ve matematik eğitimine yönelik inanç düzeyinin tespit edilerek, aralarında bir ilişkinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2017-2018 eğitim-öğretin yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nda bağlı görev yapmakta olan toplam 120 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Matematiksel Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ile“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Matematik Eğitimine Yönelik İnançları Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; okul öncesi öğretmenlerinin matematiksel pedagojik alan bilgileri sonuçları ile sırasıyla, öğretmenlerin; cinsiyet, yaş, eğitim durumları, kıdemleri, lisans eğitiminde okul öncesinde matematik eğitimi alıp almama durumları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to determine the mathematical pedagogical content knowledge and belief level of mathematics education of preschool teachers and to search whether there is a relationship between these data or not. The result points of pre-school teachers took from these two scales were examined using various variables. In this research, relational screening model, which is one of the general screening models, was used. 120 pre-school teachers who work under the Ministry of National Education participated in the research in the 2017-2018 academic year.“Scale of Preschool Mathematical Pedagogical Content Knowledge”and“Beliefs of Preschool Teachers Towards Mathematics Education”and“Personal Information Form”were used to obtain the research data. As a result of the research; with the results of mathematical pedagogical content knowledge of preschool teachers, respectively; there was no significant difference between gender, age, educational status, seniority, status of whether they got mathematics education in university education or not.