KOBİ'lerde toplam kalitenin geliştirilmesi: EFQM modeli örneği
Improving total quality in SME's: EFQM model example
- Tez No: 656489
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşletmelerin temel amaçlarından birisi olan varlıklarını sürdürmek ve hedeflerine ulaşmak amacıyla izlemiş oldukları çeşitli yollar vardır. İşte bu yollarda çalışanlara ve örgüte sistematik bir yaklaşım ile başarı elde etmelerinde yardımcı olacak ve yol gösterecek kalite yönetim sistemlerine ihtiyaç vardır. EFQM Mükemmellik Modeli de bu Kalite Yönetim Sistemlerinden bir tanesidir. Bu model sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Şirketin ve Çalışanların tümünün katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Eğer herkes tarafından benimsenir ve doğru uygulanırsa şirketi istemiş olduğu amaçlar doğrultusunda başarıya ulaştıracaktır. Performanslar ile alakalı tüm süreçlerde sürdürülebilir mükemmelliği yakalayabilmek ve ortaya koyabilmek adına pek çok yaklaşımın olması ihtimali gerçeği üzerine kurulmuş olan bu modelde, bir işletme üzerinde yapılan bu uygulamalı çalışmada modelin değerlendirme aracı olan öz değerlendirme ile iyileştirmeye açık alanlar tespit edilmiş ve ilerleyen süreçlerde iyileştirmeler yapılmıştır. Mükemmelliğin bir başlangıç ve bitiş tarihi olmadığını ve süregelen şekilde devam ettiğini ortaya koyan bu model, sürdürülebilirlik kavramı ile her zaman iyileştirmeler yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There are various ways that businesses have followed in order to maintain their assets, which is one of the main objectives, and reach their goals. There is a need for quality management systems that will assist and guide the employees and the organization in these ways with a systematic approach. The EFQM Excellence Model is one of these Quality Management Systems. This model has a self-renewing structure. It is carried out with the participation of the company and all employees. If it is adopted by everyone and applied correctly, it will make the company successful in the way of goals that the company have desired. In this model, which was founded on the fact that there are many approaches to achieve and demonstrate sustainable perfection in all processes related to performances, areas open to improvement were identified through self-assessment, which is the evaluation tool of the model, and improvements were made in the following processes. This model, which shows that perfection is not a start and end date and continues ongoing, reveals that the concept of sustainability should always be improved.