Gaziantep'teki beyaz eşya sektörüne ilişkin tüketici karar verme tarzlarının demografik özelliklere göre analizi
Analysis of consumer decision styles for the white goods sector in Gaziantep according to demographic properties
  1. Tez No: 656488
  2. Yazar: KÜBRA SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüketiciye iyi hizmet sunabilmek, yani istek ve ihtiyaçlarını bilmek ve eksiksiz karşılayabilmek için, tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri bilmek, işletmeyi rakip işletmelerden öne taşıyabilmekte ve müşterisine daha yaklaştırmaktadır. Tüketicilerin satın alma tarzı pazarlamanın önemli notalarından biridir. Bu nedenle karar verme davranışlarına etkili faktörlerin araştırılması, tüketicilerin satın alma tarzlarını açıklamada önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin beyaz eşya satın alırken, satın alma tarzları belirleyerek, işletmecilerin bu tarzlara göre pazarlama stratejilerini oluşturmaları hedeflenmiştir. Bu araştırmada Gaziantep ilinde ki beyaz eşya alışverişi yapan 403 tüketiciye yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma hipotezleri t-testi ve ANOVA testleri uygulanarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; yaşa göre farklılaşmadığı, cinsiyet, eğitim, medeni durum ve gelire göre farklılaştığı görülmüştür. Analizler sonucunda satın alma tarzlarında cinsiyete göre marka bağlılığı ve marka bağlılığı odaklılığı farklılaştığı tespit edilmiştir. Satın alma tarzı değişkenlerine göre sonuç ise medeni duruma göre marka bağlılığı odaklılığı farklılaştığı tespit edilmiştir. Eğitim durumuna göre, mükemmeliyetçilik/yüksek kalite odaklılık ve bilgi karmaşası yaşama boyutlarında farklılık tespit edilmiştir. Son olarak aylık gelire göre bilgi karmaşası yaşama ve çevre sağlık bilinci farklılık anlaşılmıştır. Araştırıma ile elde edilen bulgular, beyaz eşya tüketicilerin satın alma tercihlerindeki değişimin, tüketici satın alma tarzları ile açıklanması mümkün olduğu görülmüştür. Ayrıca tüketici karar verme tarzının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowing the factors that affect the purchasing behavior of consumers in order to provide good service to the consumer, that is, to know and meet their demands and needs completely, can move the business ahead of the competitors and bring it closer to the customer. Consumers' buying style is one of the important notes of marketing. For this reason, researching the factors affecting decision-making behavior has an important place in explaining the purchasing styles of consumers. The aim of this study is to determine the purchasing styles of consumers while purchasing white goods, and to create marketing strategies according to these styles. In this research, face to face questionnaire method was applied to 403 consumers who shop for white goods in Gaziantep. Research hypotheses were analyzed by applying t-test and ANOVA tests. As a result of the analysis; It has been observed that it does not differ by age, but according to gender, education, marital status and income. As a result of the analysis, it has been determined that brand loyalty and brand loyalty focus differ in terms of purchasing styles. According to the purchasing style variables, the result is determined that the brand loyalty focus differs according to marital status. According to the education level, a difference was determined in the dimensions of perfectionism / focusing on high quality and experiencing information confusion. Finally, according to monthly income, information confusion and environmental health awareness differ. The findings obtained from the research showed that the change in the purchasing preferences of the white goods consumers can be explained by the consumer purchasing style. In addition, whether the consumer decision-making style differs according to demographic variables was examined.