Sıçanlarda hipotroidinin prenatal ve erken postnatal dönemindeki kemik gelişimi üzerine etkileri
Effect of hypothyroidsm on prenatal and early postnatal bone growth in the rats
  1. Tez No: 65649
  2. Yazar: FİKRET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET SIÇANLARDA HİPOTIROIDİNIN PRENATAL VE ERKEN POSTNATAL DÖNEMLERDE KEMİK GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Prenatal ve postnatal kemik gelişimi oldukça kompleks bir olaydır. Genetik, beslenme faktörleri ve hormonlar düzenleyici faktörler olarak görev alırlar. Büyüme hormonu, tiroid hormonları ve seks steroidleri düzenlemede rol alan hormonlar olarak kabul edilmektedir. Tiroid hormonları kemik ve kıkırdağın çoğalması ve farklılaşması üzerine hücresel seviyede etkilere sahiptirler. Hipotiroidinin bu dokularda anormallikler oluşturduğu görülür. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda prenatal ve erken postnatal kemik gelişimi üzerine hipotiroidinin etkilerini tayin etmektir. Bu amaçla hipotiroidi, gebe Rattus norvegicus sıçanların içme sularına, gebeliğin 10.gününden itibaren süt emzirme dönemine kadar propiltiyourasil (0.001 g/l) eklenmesiyle oluşturuldu. Gebeliğin 20. ve doğum sonrası 0., 10. ve 20. günlerinde, kontrol ve deney gruplarındaki fetusların ve yeni doğanların tibiaları ışık mikroskobunda incelendi. Deney grubunun serum T? ve T4. konsantrasyonları kontrol gruptakilere göre önemli derecede düşüktü. Bu, propiltiyourasil verilmesi ile hipotiroidi oluştuğunu göstermektedir. Bütün deney gruplarında, proksimal tibianın proliferasyon ve hipertrofi bölgelerindeki ortalama kondroblast ve laküna sayıları kontrol gruplarındakinden önemli derecede azdı. Bu sonuçlar hipotiroidinin kemik gelişimini direkt ve/veya indirekt olarak etkileyebileceğini ve tiroid hormonlarının kemik şekillenmesinde önemli bir rol oynabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF HYPOTHYROIDSM ON PRENATAL AND EARLY POSTNATAL BONE GROWTH IN THE RATS The regulation of prenatal and postnatal bone growth is very complex. Genetic, nutritional factors and hormones exert regulatory functions. Hormones, include growth hormone, thyroid hormones and sex steroids have an established role in the regulation. Thyroid hormones have effect at cellular level on proliferation and differentiation of bone and cartilage. The hypothyroid state appears to induce abnormalities in these tissues. The aim of this study was determined the effects of hypothyroidism on prenatal and early postnatal bone growth in the rats. For this reason, hypothyroidism was induced in pregnant Rattus norvegicus adding propylthiouracil (0.001g/l.) to drinking water between 10. is to gestational days and throughout lactation period. At the prenatal 20. days and postnatal 0., 10., and 20. days, tibias of foetuses and newborns of control and experimental groups were examined with light microscopy. Serum T3 and T4 concentrations of experimental groups were significantly lower than control groups. Thus, the administration of propylthiouracil was succeeded to induce hypothyroidism. In the all experimental groups, the mean numbers of chondroblast and lacuna in the proliferation and hypertrophy zones of proximal tibias were significantly less than that of control groups. This results show that hypothyroidism may inhibit bone growth directly and/or indirectly and thyroid hormones could play an important role in the bone formation.