Sınıf öğretmenlerinin STEM yaklaşımına yönelik farkındalık düzeyleri ve tutumları
Awareness levels and attitudes of primary school teachers about STEM approach
- Tez No: 656491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik farkındalık düzeylerini ve tutumlarını belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin cinsiyetlerinin ve mesleki kıdem yıllarının STEM eğitimine yönelik farkındalıklarını ve tutumlarını etkileyip etkilemediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama modelinde olup katılımcılar basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Sinop ili ve ilçelerinde görev yapan 401 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin tamamına ölçek gönderilmiş, 203'ü geri dönmüştür. Uygun şekilde doldurulan 190 ölçek değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada Buyruk ve Korkmaz (2016) tarafından geliştirilmiş FeTeMM Farkındalık Ölçeği (FFÖ) ve Derin, Aydın ve Kırkıç (2017) tarafından geliştirilmiş STEM (Fen-Teknoloji-Mühendislik–Matematik) Eğitimi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, standart sapma, ANOVA testi, t-Testi, korelasyon analizi istatiksel teknikleri kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimi farkındalık düzeylerinin“Katılıyorum”düzeyinde, STEM Eğitimine yönelik tutumlarının ise“Kararsızım”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik farkındalık düzeyleri ve tutumlarının cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, mesleki kıdem yılı değişkeni ile aralarında ise anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik farkındalık düzeyleri ve tutumları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik farkındalık düzeylerinin arttıkça tutum alt boyutlarından anlamlılık düzeyinin de arttığı ancak yapılabilirlik alt boyutuna ilişkin tutumlarının düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the classroom teachers' awareness levels and attitudes towards STEM education and to determine the relationship between them. It was tried to determine whether the gender and professional seniority years of classroom teachers affect their awareness and attitudes towards STEM education. The research is in a survey model and the participants were determined by simple random sampling method. The research population consists of 401 primary school teachers working in the Sinop in the 2019-2020 academic year. The scale was sent to all of the primary school teachers, 203 of them returned. The appropriately filled 190 scales were evaluated. STEM Awareness Scale (STEM) developed by Buyruk and Korkmaz (2016) and STEM (Science-Technology-Engineering-Mathematics) Education Attitude Scale developed by Derin, Aydın and Kırkıç (2017) were used in the study. The data were analyzed in SPSS 22 program. In the analysis of data; arithmetic mean, standard deviation, ANOVA test, t-test, correlation analysis statistical techniques were used. It was determined that the STEM education awareness level of primary school teachers was at the level of“I agree”and their attitude towards STEM education was at the level of“I am undecided”. There was no significant relationship between the level of awareness and attitudes of primary school teachers towards STEM education and the gender variable. However, there is a significant relationship between the professional seniority of primary school teachers and their STEM awareness and attitude levels. It has been determined that there is a positive relationship between classroom teachers' awareness levels and attitudes towards STEM education. It was observed that as the level of awareness of classroom teachers towards STEM education increased, the level of significance among the attitude sub-dimensions increased, but their attitudes towards the feasibility sub-dimension decreased.