Yoksul aile bireylerinin yoksulluğa ilişkin nedensel atıfları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between attributions for poverty and spiritual well being of the poor family members
  1. Tez No: 656499
  2. Yazar: BÜNYAMİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı yoksul aile bireylerinin yoksulluğa ilişkin nedensel atıfları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde yaşayan ve 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunun ile kurulmuş Küçükçekmece Sos-yal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan, uygun örneklem yöntemi ile seçilen 365 yoksul aile bireyinden oluşmuştur. Araştırma nicel araştırma desenlerin-den ilişkisel tarama yöntemindedir. Veri toplama aracı olarak sosyo-demografik bilgi formu, yoksulluğa ilişkin nedensel atıflar ölçeği ile spiritüel iyi oluş ölçeği kullanılmış-tır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is investigating the relationship between the attributions for poverty and spiritual well-being of the poor family members from the point of various factors. The sample of research is composed of 365 poor family members get-ting support from Küçükçekmece Social Assistance and Solidarity Foundation which is established as a result of Social state policy defined in the Turkish Constitution, law 3294.The research is on relational screening model from quantitative research methods. As a veri collection tool socio- demographic question form, attributions for poverty scale and spiritual well-being scale was used.